Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim

Lucrez in sistemul bugetar si nu am beneficiat de majorarea salariului minim de la 1 iulie. In prezent am salar de incadrare 877 lei care include si 20% spor de vechime. La salarul de incadrare se mai adauga un spor de 15% si astfel pe fluturas la total salarii apare 1009.
As vrea sa stiu daca salariul meu nu trebuia sa creasca de la 877 la 900 lei pentru ca sporurile se adauga la salariul de incadrare, nu? iar salariul minim brut este de 900 lei.
Astept raspuns.
Toate salariile sub 900 lei , trebuiau majorate de la 01.07.2014, indiferent de sectorul in care se lucreaza.

In acest sens, daca nu s-au efectuat aceste majorari , atunci se poate sesiza ITM-ul / Inspectia Muncii.

HG 871/2013:
Art. 3
(1) Stabilirea, pentru personalul încadrat prin încheierea unui contract individual de muncă, de salarii de bază sub nivelul celui prevăzut la art. 1 şi 2 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contravenţiei şi aplicarea sancţiunii prevăzute la alin. (1) se fac de către personalul Ministerului Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice prin inspectoratele teritoriale de muncă judeţene şi al municipiului Bucureşti, împuternicit, după caz, prin ordin al ministrului muncii, familiei, protecţiei sociale şi persoanelor vârstnice.
Va multumesc!