avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... transferare la alt penitenciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

transferare la alt penitenciar

Buna seara!
Sotul meu este inchis in penitenciarul Baia-Mare cu o pedeapsa de 2 ani,iar el are domiciliu la cluj-napoca,cum se poate transfera la penitenciarul Bistrita fiind mai aproape pentru mine care nu lucrez si am in intretinre 3 copii minori.ce se poate face ca sa il transfere.va multumesc.
Cel mai recent răspuns: paula_rodica , utilizator 21:11, 29 August 2014
Solicitarea transferului poate fi aprobata conditionat de categoria penitenciarului si de infractiunea pentru care a fost condamnat
Pentru motive temeinice,familia sau apartinatorii detinutului pot solicita in scris ANP-ului ca detinutul sa fie mutat cat mai aproape de domiciliu,avand in vedere imposibilitatea materiala de a face vizite la detinut
Cererea de transfer la alt penitenciar poate fi formulata inclusiv de catre detinut,cerere pe care sa o adreseze comisiei de individualizare din cadrul penitenciarului,comisie care o va inainta la administratia penitenciarelor - care poate solutiona cu aviz favorabil sau nu.
Dv va puteti adresa in calitate de sotie,dovedind cu acte aceasta calitate,sublinind situatia materiala in cadrul unui memoriu catre Administratia Nationala a Penitenciarelor Bucuresti,
str.Maria Ghiculeasa,sectorul 2
sotul meu este condamnat pentru conducere fara permis si alcolemie,si cum ma pot eu ca si sotie adresa print-o scisoare sau cum.va multumesc mult pentru raspuns
Redactati cerere catre ANP,in care precizati situatia cu care va confruntati si motivati cerere prin inexistentei surselor materiale
Buna ziua
se mai stie ceva despre gratiere?este posibil sa se mai dea gratiere sotul meu are o pedeapsa de 2 ani daca se da gratierea ii posibil sa iasa?
va multumesc.
De gratiere nu se aude nimic.
Ar fi beneficiat...

Sa adreseze o cerere motivata la conducerea penitenciarului si are sanse.

Alte discuții în legătură

Transfer penitenciar elena_h elena_h Buna ziua, Prietenul meu are de executat 1 an si 2 luni si deocamdata se afla in primele 21 de zile de carantina(asa am inteles ca se numesc) dar am fost ... (vezi toată discuția)
Transferare persoana condamnata alexandra15 alexandra15 buna seara Daca imi puteti raspunde la o intrebare va rog frumos Sotul meu este arestat pe carantina in bucuresti deoarece a fost extradat. Are ... (vezi toată discuția)
Regimul semideschis itztu itztu Buna ziua! Ma intereseaza daca imi puteti spune care sunt penitenciarele in care se executa regim semideschis si ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a te ... (vezi toată discuția)