avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Problema salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Problema salariu

Buna ziua,am o problema cu care ma confrunt,am primit fluturasul de salar,in valoare de 779 lei,deci e pe luna iulie,aici se include marirea la 900 lei(,eu sunt agent de paza).......ok luna trecuta am luat 820 lei respectiv salariu pe iunie inainte sa fie facuta marirea la 900 lei.

In iunie tariful orar ce apare pe fluturas este de 5,06 lei/ora , acum pe cel din iulie apare 4,89 lei/ora,sunt curios care este minimul pe ora la fluturasul din iulie, si de ce tot schimba angajatorul tariful pe ora de la o luna la alta,se poate asa ceva,este legal?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:07, 9 August 2014
Aici zveti poza cu fluturasul cu pricina.

[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 7 August 2014
dragonu89, utilizator
CN CIM se stabileste salariul brut lunar, nu tariful orar.
Tariful orar = salariul brut lunar : numarul de ore lucratoare din luna ( norma de 8 ore/zi x numarul de zile lucratoare din luna respectiva).

tarif orar iunie = 850 lei : 168 ore = 5,06 lei/ora
tarif orar iulie = 900 lei : 184 ore = 4,89 lei/ora
tarif orar august = 900 lei : 160 ore = 5,63 lei/ora

Fluturasul e corect calculat, dar banuiesc ca faceti si ore suplimentare in fiecare luna, iar acestea nu se vad la plata.
da,pai eu ies lunar cam la 230/240 ore la un program de 12/24 ,am incercat sa calculez pe /www.calculatorsalariu si acolo imi reiese o suma de 858 lei
Ultima modificare: Joi, 7 August 2014
dragonu89, utilizator
1. Intrati pe:
www.avocatnet.ro/content/cal...
este un calculator de salarii foarte bun.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 August 2014
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu minim 1 iulie 2014 aikon aikon Buna ziua as dori sa ma lamuriti cu ceva raspunsuri clare in pentru situatia urmatoare.Am primit fluturasul de salariu pe luna iulie 2014 pe care este trecut ... (vezi toată discuția)
Calcul ore suplimentare beinaz a beinaz a Am un salariu de 900 cu spor repaus 2%=18 lei si 15 ore suplimentare In luna iunie avem (900+18):168 =5,45 lei pe ora. Cum se calculeaza orele ... (vezi toată discuția)
Calcul salar orar Anaj Anaj Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza corect SALARIUL ORAR: 1. salar de incadrare / 168 ore (media de ore lunara stabilita pentru anul 2014) sau 2. salar de ... (vezi toată discuția)