Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Problema salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Problema salariu

Buna ziua,am o problema cu care ma confrunt,am primit fluturasul de salar,in valoare de 779 lei,deci e pe luna iulie,aici se include marirea la 900 lei(,eu sunt agent de paza).......ok luna trecuta am luat 820 lei respectiv salariu pe iunie inainte sa fie facuta marirea la 900 lei.

In iunie tariful orar ce apare pe fluturas este de 5,06 lei/ora , acum pe cel din iulie apare 4,89 lei/ora,sunt curios care este minimul pe ora la fluturasul din iulie, si de ce tot schimba angajatorul tariful pe ora de la o luna la alta,se poate asa ceva,este legal?
Aici zveti poza cu fluturasul cu pricina.

[ link extern ]
dragonu89, utilizator
CN CIM se stabileste salariul brut lunar, nu tariful orar.
Tariful orar = salariul brut lunar : numarul de ore lucratoare din luna ( norma de 8 ore/zi x numarul de zile lucratoare din luna respectiva).

tarif orar iunie = 850 lei : 168 ore = 5,06 lei/ora
tarif orar iulie = 900 lei : 184 ore = 4,89 lei/ora
tarif orar august = 900 lei : 160 ore = 5,63 lei/ora

Fluturasul e corect calculat, dar banuiesc ca faceti si ore suplimentare in fiecare luna, iar acestea nu se vad la plata.
da,pai eu ies lunar cam la 230/240 ore la un program de 12/24 ,am incercat sa calculez pe /www.calculatorsalariu si acolo imi reiese o suma de 858 lei
dragonu89, utilizator
1. Intrati pe:
www.avocatnet.ro/content/cal...
este un calculator de salarii foarte bun.
george-neagu, moderator