Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Renuntare cetatenie romana / UMP inceputa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Renuntare cetatenie romana / UMP inceputa

Buna.

Sunt nou aici, sper sa nu gresesc categoria.

As dori sa stiu daca se poate renunta la cetatenia romana in timpul urmaririi penale. Detin si cetatenie olandeza.

Multumesc,
Sirtan
Nu puteți renunța la cetățenia română în acest caz.
Chiar daca ati renunta nu vad cu ce v-ar ajuta.
Nu conteaza cetatenia daca s-a comis o infractiune pe teritoriul Romaniei de un cetatean strain.
Poate s-o fi gandind la extrateritorialitatea dreptului penal romanesc, dar asta e o prevedere care se aplica destul de rar si oricum nu poate fi anulata retroactiv. Sau poate s-o fi gandind unde urmeaza sa faca inchisoarea (conditiile din inchisorile olandeze sunt mult mai bune decat cele din inchisorile romanesti, la olandezi sunt poreclite "hotel").
Buna.

Multumesc pt raspunsuri.

Fapta (mea) nu s-a comis pe teritoriul Romaniei, dar fiind implicate mai multe persoane care locuiesc in Romania si presupun ca au savarsit si fapte pe teritoriul Romaniei, ca prin mister s-au autosesizat autoritatile romane si au "adunat" fiecare implicat posibil care l-au identificat.

In cazul in care se ajunge la o condamnare, ma gandeam la extradare, sau exercitarea pedepsei in afara Romaniei - daca ar fi posibil.

Cu siguranta sunt in lipsa mare de cunostinte, dar sper sa ma poata cineva lamurii.

Multumesc,
Sirtan
Autoritatile romane isi daubsilinta...
Vorbiti cu un avocat olandez.
In functie de fapta poate nu veti fi extradat.
La ei cantitatea conteaza...