avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Infierea unui copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Infierea unui copil

ma numesc danalache crina.am o fetita de 8 ani din alta casatorie care poarta numele combinat al meu si al tatalui natural adica iftode danalache Maria .eu urmeaza sa ma recasatoresc si voi lua numele sotului.intrebarea este sotul meu ar dori sa infieze fetita pe numele sau.ce acte ne ar trebui?sau mai bine zis care sunt pasii de urmat si daca este necesar acordul fostului sot,multumesc ast raspuns pe mail
Cel mai recent răspuns: ContSters328157 , utilizator 10:16, 10 August 2014
normal ca trebuie acordul lui atata vreme cat el nu a renuntat la drepturile parintesti.daca e tata e tata tot timpul si cand are obligatii dar si cand are drepturi
Vreti doar sa ii schimbati numele sau sa fie adoptata de sotul dvs ?
Pt a-i schimba numele aveti nevoie de acordul tatalui biologic si motiv temeinic , iar pt adiptie aveti nevoie de acordul tatalui si ca adoptia sa fie in interesul copilului.
Ar trebui sa mai asteptati, o poate adopta si mai tarziu.
nu a renuntat decat la cresterea si educarea fetitei..in rest adora sa i fie tata doar cu numele..de aceea l am dat la Abandon de Familie ca nici pensia alimentara nu se obosea s o plateasca si e doar 126 de lei lunar multumita judecatoarei extracompetenta care a dat acest verdict

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua - schimbare nume minor mamaana2016 mamaana2016 sunt despartita de tatal fetitei mele de trei ani ..fetita locuieste la mine si am optinut prin tribunal ca tatal ei s o poata vedea doar in prezenta mea la ... (vezi toată discuția)
Renuntare la pensia alimentara cozmapaunita cozmapaunita buna ziua, sunt divortata din 2009 , am o fetita de 4 ani jumate , timp in care nu am ptimit deloc pensia alimentara , am facut plangere penala dar ... (vezi toată discuția)
Încredinþare minor din afara cãsãtoriei Nykollette Nykollette Bună ziua. Mă numesc Mihaela şi am o fetiţă din afara căsătoriei în vârstă de 7 ani. Adică, am fost căsătorită cu tatăl biologic al minorei, ... (vezi toată discuția)