Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Infierea unui copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Infierea unui copil

ma numesc danalache crina.am o fetita de 8 ani din alta casatorie care poarta numele combinat al meu si al tatalui natural adica iftode danalache Maria .eu urmeaza sa ma recasatoresc si voi lua numele sotului.intrebarea este sotul meu ar dori sa infieze fetita pe numele sau.ce acte ne ar trebui?sau mai bine zis care sunt pasii de urmat si daca este necesar acordul fostului sot,multumesc ast raspuns pe mail
normal ca trebuie acordul lui atata vreme cat el nu a renuntat la drepturile parintesti.daca e tata e tata tot timpul si cand are obligatii dar si cand are drepturi
Vreti doar sa ii schimbati numele sau sa fie adoptata de sotul dvs ?
Pt a-i schimba numele aveti nevoie de acordul tatalui biologic si motiv temeinic , iar pt adiptie aveti nevoie de acordul tatalui si ca adoptia sa fie in interesul copilului.
Ar trebui sa mai asteptati, o poate adopta si mai tarziu.
nu a renuntat decat la cresterea si educarea fetitei..in rest adora sa i fie tata doar cu numele..de aceea l am dat la Abandon de Familie ca nici pensia alimentara nu se obosea s o plateasca si e doar 126 de lei lunar multumita judecatoarei extracompetenta care a dat acest verdict