avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Inselat de avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Inselat de avocat

Buna ziua!
Am platit un avocat sa imi redacteze apelul si sa ma reprezinte in instanta impotriva anaf-ului.
I-am platit, mi-a spus ca nu are chitantierul la el si ca imi va aduce chitanta cand o sa imi aduca si inscrisul reprezentand apelul. Am fost de acord si, cand am vazut ca mai erau vreo 2-3 zile pana la proces, l-am sunat, i-am transmis mail.
M-a asigurat, prin mail ca sa stau linistita ca nu a pierdut nici o cale de atac.
Apelul si chitanta, dar si dovada trimiterii prin posta nu am mai vazut-o nici pana astazi.
Au trecut mai bine de 3 luni de la data cand am pierdut dreptul de a mai ataca hotararea din prima instanta.
Am citit cate ceva despre raspunderea delictuala, despre inselaciune...
Ce ma sfatuiti sa fac? As vrea sa-i fac o plangere, dar nu stiu exact cum sa motivez in drept plangerea respectiva.
Poate sa ma ajute cineva?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: chckcarmen , utilizator 16:31, 14 August 2014
Neplacut ce ati patit, dar nu cred ca era avocat persoana respectiva, incepeti prin a verifica acest aspect pe site-ul UNBR.
Nu ati precizat daca ati incheiat contract de asistenta juridica.
I-ati cerut explicatii apoi ? Inteleg ca nici nu a depus actele pt care v-a luat bani.
Mergeti si faceti-i plangere pt inselaciune la politie, plangerea o intocmiti acolo, nu aveti nevoie de nimic special, va va ajuta politistul.
Printati mailul ala, poate mai aveti si alte dovezi..

Ultima modificare: Duminică, 10 August 2014
gi-jane2, moderator
Da, in primul rand trebuie verificat daca este sau nu avocat.
In mod normal asa ceva nu se poate intampla daca este avocat.

Daca nu este avocat va trebui sa depuneti plangere penala la politie pentru inselaciune.
Banii e posibil sa nu ii mai recuperati daca nu a fost avocat respectivul.
Cat ati platit?
Nu am incheiat contract de asistenta juridica. Cand i-am dat hotararea ce trebuia atacata, mi-a spus ca nu are chitantierul la el si ca imi va aduce chitanta cand va veni si cu apelul. I-am dat banii si nu am avut nimic impotriva deoarece nu mi-am inchipui ca se va finaliza totul in acest fel.
Am verificat. Individul este avocat.
Nu stiu cum sa procedez: sa ii fac plangere la politie pentru inselaciune sau sa il dau in judecata pentru raspunderea pentru fapta sa.
Cum ma sfatuiti?

Alte discuții în legătură

Contract asociatie - avocat, avocat disparut RaDracones RaDracones Buna! Scriu aici (pff dupa multa vreme :sorry:) pentru ca am incredere in sfaturile voastre :). Am nevoie de un sfat... Am angajat pentru Asociatie un ... (vezi toată discuția)
Marsavie romaneasca ContSters280210 ContSters280210 Buna seara! Pana in 2006 am fost cadru MAN, iar in acest an am decis sa plec cu familia in Spania. Anul trecut in vara m/am intors in tara sa fac un schimb ... (vezi toată discuția)
Inselaciune / abuz de incredere online ciprian_u ciprian_u Buna ziua! Recent i s-a intamplat unui prieten sa fie victima unei inselaciuni online, i-am propus sa se duca sa depuna plangere la politie, dar el e convins ... (vezi toată discuția)