Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract Asociatie - Avocat, Avocat disparut
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract Asociatie - Avocat, Avocat disparut

Buna!

Scriu aici (pff dupa multa vreme :sorry:) pentru ca am incredere in sfaturile voastre :).

Am nevoie de un sfat...

Am angajat pentru Asociatie un Avocat (oricat as citii nu e totuna) care sa reprezinte Asociatia intr-o cauza. L-am platit odata cu semnarea contractului. Pana aici totul OK dar... pur si simplu a disparut. Cel care mi l-a recomandat mi-a spus ca a dat foarte greu de el si ca e plecat in Austria #-o si cu asta s-a terminat "povestea".
Mentionez ca am mai avut doua contracte anterioare cu respectivul, unul rezolvat cel de-al doilea ramas in aer .

Mai departe am fost nevoit sa angajez alt avocat mai ales ca termenele curgeau in defavoarea noastra.

Sfatul:
Evident vreau sa recuperez banii platiti, ce ma sfatuiti sa fac? Care ar fi etapele si institutiile la care sa apelez? Sau sa ma duc durect la procuratura?

Multam! :)
Initial notificati oficial avocatul
Putetisa sesizati si baroul de avocati din care face parte persoana respectiva
Nu pot sa cred!
Daca este avocat real, zic ca sfatul de mai sus este f. bun. Mergeti la barou si cereti ajutorul acestora.
Unde se poate incadra magaria? Daca aveti contract de prestari de servicii, cred ca puteti merge si in instanta - daca acel avocat nu v-a notificat cumva ca pleaca din tara si sa va luati alt avocat, adica banii inapoi...!
NU a notificat nimic. Pur si simplu nu a mai raspuns la telefon si disparut a fost.

Exista si vreo incadrare penala?
ynocentta a scris:

Initial notificati oficial avocatul
Putetisa sesizati si baroul de avocati din care face parte persoana respectiva

Nu prea am ce notifica din moment ce nu-l gasesc iar "amicul" lui spune ca e plecat din tara. Acesta este motivul pentru care as apela politia dar nu stiu ce incadrare ar fi valabila pentru o plangere penala.
RaDracones, utilizator
Dv., in plangere, descrieti incidentul.
Incadrarea o va face politia.