avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract Asociatie - Avocat, Avocat disparut
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract Asociatie - Avocat, Avocat disparut

Buna!

Scriu aici (pff dupa multa vreme :sorry:) pentru ca am incredere in sfaturile voastre :).

Am nevoie de un sfat...

Am angajat pentru Asociatie un Avocat (oricat as citii nu e totuna) care sa reprezinte Asociatia intr-o cauza. L-am platit odata cu semnarea contractului. Pana aici totul OK dar... pur si simplu a disparut. Cel care mi l-a recomandat mi-a spus ca a dat foarte greu de el si ca e plecat in Austria #-o si cu asta s-a terminat "povestea".
Mentionez ca am mai avut doua contracte anterioare cu respectivul, unul rezolvat cel de-al doilea ramas in aer .

Mai departe am fost nevoit sa angajez alt avocat mai ales ca termenele curgeau in defavoarea noastra.

Sfatul:
Evident vreau sa recuperez banii platiti, ce ma sfatuiti sa fac? Care ar fi etapele si institutiile la care sa apelez? Sau sa ma duc durect la procuratura?

Multam! :)
Cel mai recent răspuns: RaDracones , utilizator 15:40, 24 Octombrie 2015
Initial notificati oficial avocatul
Putetisa sesizati si baroul de avocati din care face parte persoana respectiva
Nu pot sa cred!
Daca este avocat real, zic ca sfatul de mai sus este f. bun. Mergeti la barou si cereti ajutorul acestora.
Unde se poate incadra magaria? Daca aveti contract de prestari de servicii, cred ca puteti merge si in instanta - daca acel avocat nu v-a notificat cumva ca pleaca din tara si sa va luati alt avocat, adica banii inapoi...!
NU a notificat nimic. Pur si simplu nu a mai raspuns la telefon si disparut a fost.

Exista si vreo incadrare penala?
ynocentta a scris:

Initial notificati oficial avocatul
Putetisa sesizati si baroul de avocati din care face parte persoana respectiva


Nu prea am ce notifica din moment ce nu-l gasesc iar "amicul" lui spune ca e plecat din tara. Acesta este motivul pentru care as apela politia dar nu stiu ce incadrare ar fi valabila pentru o plangere penala.
Ultima modificare: Marți, 13 Octombrie 2015
RaDracones, utilizator
Dv., in plangere, descrieti incidentul.
Incadrarea o va face politia.

Alte discuții în legătură

Ncp - inselaciune premeditata maiaB maiaB Buna ziua! Intrebare: cum se pedepseste INSELACIUNEA PREMEDITATA ( ma refer la bani primiti si scutiti din alte plati pt servicii neonorate voit, exista probe ... (vezi toată discuția)
Inselaciune?! madalinaaat madalinaaat Daca o persoana fizica a vandut in baza unui contract catre o pers juridica mai multe ovine, iar plata acestora a fost efe tuata in mai multe transe, insa ... (vezi toată discuția)
Antrenarea raspunderii penale Dima Mihaela Dima Mihaela Buna ziua Am urmatoarea problema : am preluat de la o persoana o societate comerciala. La prima verificare, din actele contabile situatia era exact cea ... (vezi toată discuția)