Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie teren arendat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie teren arendat

Tatal meu detine un teren agricol, arendat la o societate,pe care vrea sa mi-l dea prin donatie.
Am vazut ca se poate acest lucru deoarece in cazul donatiei dreptul de preemtiune nu lucreaza si am citit legea 17/2014 in care se precizeaza ca arendasul nu poate pretinde drept de preemtiune fata de instrainarile pana la al treilea grad de rudenie.
Dupa efectuarea donatiei ce se intampla:
a)se anuleaza contractul de arendare sau ramane valid si trebuie respectat?
b)arendasul are doar posibiliatea , daca doreste, sa deschida actiune in instanta fata de mine sau tatal meu, pentru a-si recupera eventualele daune?
c)cine ma poate obiga sa respect un contract care nu a fost semnat de mine?
mihaelamariaana, utilizator
Se respecta contractul de arenda, veti prelua arenda. Puteti sa reziliati contractul apoi in termenii stipulati in contractul de arenda.
Contractele de arenda pot fi reziliate in anumite conditii, regula este ca arendasul sa fie anuntat cu un an inainte de reziliere ptr a nu mai cultiva terenul, in caz contrar arendatorul este obligat la plata unor despagubiri.

Prevederile rezilierii contractului de arenda se aplica si in cazul donatiei catre o ruda.