Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa 2 de munca ptr perioada 2007 2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa 2 de munca ptr perioada 2007 2010

pana in 2007 martie am avut grupa special din aceasta data pana in martie 2010nu mai am nici un fel de grupa locul de munca fiind in categoria locurilor de munca speciale dar programul meu a fost peste 50/100 dar mai mic decat norma intreaga in .acest loc de munca .deci in aceasta perioada am conditii normale de munca ceea ce nu mi se pare corect la locul de munca neaducanduse nici o imbunatatire multumesc
Anual, firma intocmeste o documentatie respectand prevederile HG nr.1025/ 2003 cu modificarile si completarile ulterioare, ultima fiind HG nr. 1273/ 18.12.2012, documentatie care se avizeaza de catre Inspectia muncii. In urma avizului primit (pentru locuri de munca/ posturi de lucru nominalizate si nr. total de beneficiari), firma nominalizeaza lucratorii care beneficiaza printr-o decizie interna, scrisa.
Dvs, din 2010 inteleg ca nu mai prestati activitate 100 % la locuri de munca beneficiare de grupa speciala, motiv pentru care angajatorul nu v-a mai nominalizat. Aprecierea activitatii desfasurate de dvs. este atributia singulara a angajatorului, acesta fiind singurul in masura sa decida nominalizarea beneficiarilor de conditii speciale.
In documentatia prezentata anual pentru avizare, se regasesc buletine de determinare noxe, plan de masuri pentru normalizarea conditiilor de masura, stadiul de realizare al masurilor din aceste planuri si evolutia nr. de personal beneficiar de conditii speciale (in descrestere in fiecare an, logic, in ideea ca se imbunatatesc conditii de munca, ca urmare a aplicarii unor masuri si cheltuirea de bani de catre angajator).