Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CoduI muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CoduI muncii

Potrivit art. 143 din Codul muncii, prin contractul colectiv de munca aplicabil se pot stabili si alte zile libere.

De exemplu, pana la 1 ianuarie 2011, prin contractul colectiv de munca unic la nivel national aplicabil tuturor societatilor comerciale, salariatii aveau dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie sau pentru alte situatii, astfel:

- la casatoria salariatului – 5 zile;
- la casatoria unui copil – 2 zile;
- la nasterea unui copil – 5 zile + 10 zile daca tatal copilului a urmat un curs de puericultura;
- la desecul sotului, copilului, parintilor, socrilor – 3 zile;
- la decesul bunicilor, fratilor, surorilor – 1 zi;
- donatorii de sange – conform legii;
- la schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului in alta localitate – 5 zile;
- 30 de zile concediu fara plata pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior;

-asi dori sa stiu daca este valabil ce am gasit in codu muncii , in cazul unei casatorii cele 5 zile , respectiv 2 sunt zile lucratoare sau calendaristice ?
Codul Muncii nu a reglementat si nici nu reglementeaza concret care este durata zilelor libere plătite in cazul unor evenimente familiale deosebite.

Durata acestora poate fi stabilita prin lege, ccm aplicabil sau reg.intern. In lipsa unor astfel de prevederi, angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.

Art. 152. C.mun.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Cornel Vasile, Consilier juridic