Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere in concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere in concediu medical

O persoana poate primi preaviz in perioada concediului medical(65(1))?
Cum putem inceta contractul de munca a cuiva aflat in concediu medical?
Va multumesc.
Pe perioada concediului medical, contractul de munca al salariatei este suspendat.
Ca urmare, nu poate interveni incetarea raportului de munca decat dupa data reluarii activitatii.
Se poate numai daca unitatea este in lichidare.
Preavizul il poate primi, insa zilele de preaviz incep sa curga cu prima zi de lucru a persoanei pe care doriti sa o concediati.
În cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii, poate inceta c.i.m. al unei persoane aflata in incapacitate temporara de muncă, stabilită prin certificat medical conform legii.
Preavizul va incepe sa curga odata cu incetarea incapacitati temporare de munca.