Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Santaj cu poze si filmulete sexy
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Santaj cu poze si filmulete sexy

Salut,
Sper ca nu deschid un nou subiect pe tema asta. Astazi am fost contactat de o prietena apropiata ca are o problema: acum un an, a intretinut relatii sexuale cu un baiat de 23 ani, ea fiind minora. Acum, fiind despartiti, acest tip s-a trezit ca are niste poze si filmulete cu ea pe care vrea sa le faca publice si amenintand-o ca o sa afle toata lumea "ce fel de fata e". Ce ar trebui sa faca? Ce sfat sa ii dau? Eu ma gandeam sa incerce sa aibe niste dovezi, in scris, mesaje, email-uri, orice.....si apoi sa depuna plangere la politie?
Multumesc pentru sfaturi :).
Prietenul fetei risca sa infunde puscaria daca recurge la astfel de lucruri.

ART. 374
Pornografia infantilă
(1) Producerea, deţinerea în vederea expunerii sau distribuirii, achiziţionarea, stocarea, expunerea, promovarea, distribuirea, precum şi punerea la dispoziţie, în orice mod, de materiale pornografice cu minori se pedepsesc cu închisoarea de la un an la 5 ani.
(2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au fost săvârşite printr-un sistem informatic sau alt mijloc de stocare a datelor informatice, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
(3) Accesarea, fără drept, de materiale pornografice cu minori, prin intermediul sistemelor informatice sau altor mijloace de comunicaţii electronice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(4) Prin materiale pornografice cu minori se înţelege orice material care prezintă un minor având un comportament sexual explicit sau care, deşi nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament.
(5) Tentativa se pedepseşte.

Reglementări similare:
- alin. (4): art. 35 alin. (1) lit. i) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003 (dispoziţii rămase în vigoare)
Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 18 din Legea nr. 678/2001
- alin. (1): art. 11 din Legea nr. 196/2003, republicată
- alin. (2): art. 51 alin. (1) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003
- alin. (5): art. 51 alin. (2) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003

Daca fata are sub 15 ani se poate retine si infractiunea prevazuta de art.220 c.p.

ART. 220
Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Fapta prevăzută în alin. (1) - (3) se sancţionează cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 198 alin. 1 din vechiul Cod penal
- alin. (2): art. 198 alin. 1 din vechiul Cod penal
- alin. (3): art. 198 alin. 2 din vechiul Cod penal
- alin. (4) lit. b): art. 198 alin. 2 din vechiul Cod penal
- alin. (4) lit. b): art. 198 alin. 5 din vechiul Cod penal
- alin. (4) lit. c): art. 198 alin. 4 din vechiul Cod penal
Multumes pentru detalii. O sa ii explic.
Daca nu este hotarata sa-i faca un flagrant, in acest moment, pentru amenintare, atunci sa incerce sa il inregistreze si sa-l provoace sa spuna ce vrea si de ce.
In cazul in care va incepe sa escaladeze in amenintari veti avea cateva probe pe care sa le folositi.
Dupa parerea mea ar fi bine ca el sa primeasca o somatie oficiala de la avocatul ei.
Sa mearga la avocat si aceasta modalitate o poate ajuta.
Multumesc pentru raspunsuri, o sa ii transmit toate detaliile. O seara placuta!