Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Santaj cu poze si filmulete sexy
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Santaj cu poze si filmulete sexy

Salut,
Sper ca nu deschid un nou subiect pe tema asta. Astazi am fost contactat de o prietena apropiata ca are o problema: acum un an, a intretinut relatii sexuale cu un baiat de 23 ani, ea fiind minora. Acum, fiind despartiti, acest tip s-a trezit ca are niste poze si filmulete cu ea pe care vrea sa le faca publice si amenintand-o ca o sa afle toata lumea "ce fel de fata e". Ce ar trebui sa faca? Ce sfat sa ii dau? Eu ma gandeam sa incerce sa aibe niste dovezi, in scris, mesaje, email-uri, orice.....si apoi sa depuna plangere la politie?
Multumesc pentru sfaturi :).
E o diferenta intre sexy si porno. Sexy e pe plaja la mare, cu sau fara costum de baie (de ex. topless sau la nudisti). Porno sunt imagini cu continut sexual explicit (contact sexual, felatie, nuduri cu gesturi obscene, penis in erectie, etc.). De ex. nudistii alunga dintre ei barbatii care isi expun penisul in erectie.
tgeorgescu, utilizator
Da, dar si nud nu are dreptul.
Doar ca poate fi alta calificare juridica.

Si la nudisti pe plaja dreptul la intimitate exista cumva dupa ce a facut plaja.
Tot la fel ar fi si poze nod facute in casa.
Poate fi mult de discutat sub aspectul argumentelof juridice concrete.