Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probabil unul dintre cele mai atipice cazuri de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probabil unul dintre cele mai atipice cazuri de hartuire morala, abuz in serviciu

Salutari membrilor de pe acest forum!

M-am decis, destul de tarziu, sa va prezint, probabil, unul dintre cele mai neobisnuite situatii de la locul de munca, un \"studiu de caz\" in stilul \"tentativa de crima psihologica\" sau...pe scurt, cum sa pierzi, in 2 zile lucratoare...doua locuri de munca (ambele posturi fiind functii de conducere in domeniul resurselor umane).Din pacate...chiar eu sunt \"supravietuitorul\" acestei terbile si absurde situatii.Inainte de a relata faptele petrecute, v-as ruga, foarte mult, sa-mi oferiti cateva idei, sugestii, chiar sfaturi pentru a reusi sa \"intorc lucrurile\" in favoarea mea. Daca justitia din Romania ar functiona, as fi convins ca se va face dreptate dar, din pacate, mi-am pierdut aprope toate sperantele ca sistemul romanesc functioneaza, as putea sa afirm (avand in vedere prin ceea ce am trecut) ca frica, coruptia, rautatea oamenilor \"paralizeaza\" toata societatea.
In aceasta seara (noapte, dimineata) o sa incerc, intr-o maniera cat pot de succinta (informatiile, datele problemei fiind foarte multe) sa prezint acest caz.

Aveam un job, acelasi de mai bine de 12 ani, intr-o firma. Am plecat la drum cu speranta, cu deshidere, optimism si fara prejudecati. Firma era nou infiintata. Acum, in august 2014, este in proces de dizolvare-lichidare (voluntara), cu lichidator desemnat prin licitatie publica.

Fiind o persoana precauta, obisnuita sa anticipez anumite situatii, stiind starea firmei (inca din decembrie 2013), nu am asteptat pana in ultima clipa sa ajung in situatia unei lipse de alternative/oportunitati.Asadar, in luna martie am obtinut, prin concurs, un nou job, similar cu primul: post de conducere in \"departamentul\" de resurse umane, la o firma cu obiect de activitate complet diferit de al primei societati.In urma unor discutii/negocieri - cu ambii angajatori - am obtinut repartizarea diferita a programului de lucru, incepand cu luna mai a.c., respectiv am inceput sa lucrez cate 14 ore/zi, de luni pana vineri. Totul a mers foarte bine (nu am avut nici un fel de problema profesionala la nici unul dintre cele doua locuri de munca - ocupandu-ma temeinic de procedura de concediere colectiva la primul loc de munca - anunt catre sindicat, comunicare intentie/decizie concediere colectiva la ITM-uri/AJOFM-uri, sindicat, elaborare preavize, calendar concedieri, etc.), pana aproape de mijlocul lunii iulie. Aproape de acest moment, directorul primei societati mi-a spus ca nu mai vrea sa respecte programul de lucru in ceea ce ma priveste, comunicandu-mi, initial verbal, ca vrea sa ma prezint dimineata la locul de munca. Acesta stia ca imi este imposibil sa dau curs acestei \"dorinte\" a lui, deoarece la noul loc de munca eram in perioada de proba, lucram 6 ore, dimineata, el insusi aprobandu-mi solicitarea mea de repartizare a programului de lucru (dupa orele 14) .Intentia acestuia era sa-mi desfaca disciplinar CIM-ul, la 3 zile de absente nemotivate, stiind ca nu am cum sa ma prezint la vechiul loc de munca decat dupa orele 14; chiar si asa, nu ar fi avut cum sa-mi desfaca, legal, disciplinar CIM-ul, pentru ca nu as fi fost niciodata in situatia de a lipsi,intregral, 3 zile de lucru - conform cererii aprobate de acesta, as fi \"prins\", oricum, minim 2 ore de lucru din cele 8. Lucrurile au inceput sa se intample cand eram, deja, in preaviz de concediere colectiva, avand ca motiv dizolvarea-lichidarea societatii, practic CIM-ul urma sa inceteze, in mod \"natural\", in maxim 3 saptamani.Pentru a ma impiedica sa execut CIM-ul cu cate 8 ore/zi, mi-a dispus sa predau cheia/codul de acces in societate.M-am conformat, facand, totusi, o mentiune, pe procesul verbal de predare al cheii/codului de acces. In urmatoarea zi de lucru mi-a comunicat o nota de informare (abuziva) in care ma informa ca programul de lucru este intre orele 08-16 si biroul in care urma sa-mi desfasor activitatea va fi altul (un birou strain de al meu, la care nu aveam nici un fel de documente specifice muncii mele si care continea mijloace fixe si obiecte de inventar care nu erau pe fisa mea personala - nu-mi apartineau). Evident, in acea zi nu am dat curs acelei note de informare, formuland un memoriu in care imi manifestam totala disponibilitate de a munci, 8 ore pe zi, solicitand sa revina asupra deciziei privind cheia/codul de acces, stabilirea programului de lucru si respectarea spatiului destinat desfasurarii activitatii, acelasi de mai bine de 12 ani, informandu-l ca, in cazul in care nu va da curs solicitarii mele voi fi nevoit sa formulez, separat, o cerere de concediu de odihna. Nu a dat curs si, in aceeasi zi, am formulat o cerere de concediu de odihna, solicitand concediu cu a doua zi (era absolut necesar sa nu imi pun in pericol al doilea loc de munca, in conditiile in care, in mod clar, la vechiul loc de munca nu mi se asigurau conditii normale de lucru si, pe langa asta, datorita stresului si sicanelor, debutasera probleme de sanatate).Nu mi-a aprobat cererea de concediu de odihna (singura refuzata, restul salariatilor care solicitaseara anterior beneficiind de concediu de odihna), refuzul fiind motivat de volumul mare de munca din acea perioada. Dupa ce am primit cererea de concediu de odihna, continand rezolutia cu refuzul, in maxim 30 de minute, spre sfarsitul programului de lucru, directorul general a intrat in birou, cu un coleg de serviciu.In birou eram eu, colega mea si cei doi. Era, deja, aproximativ ora 16. Am inchis laptop-ul, moment in care m-am indepartat de birou. Ceea ce a urmat a fost o scena incredibila : directorul a smuls cablul de retea si de alimentare al laptop-ului meu si a \"fugit\" cu laptop-ul la subrat, parasind biroul (laptop-ul era de serviciu, mijloc fix, aflat sub gestiunea mea temporara, sub semnatura, in fisa persoanala).
In zilele urmatoare, cand ma aflam la noul loc de munca, a solicitat colegei mele dosarul meu personal de unde a sustras cererea aprobata chiar de el, prin care era de acord cu repartizarea programului de lucru dupa orele 14, uitand, probabil ca cererea respectiva a fost aprobata in doua exemplare originale (v-am spus ca sunt un tip prudent si precaut, viata aratandu-mi, deseori, ca e mai bine sa fii \"paranoic\" decat naiv).In zilele urmatoare a rupt documentul in prezenta a doi salariati (unul din cele doua exemplare originale).
Ramanand fara birou, laptop, program de lucru, cheie, cod de acces in societate, a doua zi m-am prezentat la lichidatorul societatii - lichidatorul angajandu-l pe director - sa formulez o noua cerere de concediu (scrisa, cu numar de inregistrare), comunicandu-le, verbal, ca doresc o solutie amiabila la problema mea: fie ma vor lasa sa-mi continui munca fie imi vor acorda concediu, avand, deja, datorita stresului, probleme de sanatate. Lichidatorul nu mi-a raspuns la solicitare in timp util, ci dupa multe zile. Intre timp m-am imbolnavit si am intrat in concediu medical (primul din viata mea); in prima zi de concediu medical, lichidatorul mi-a telefonat, pe numarul meu privat, insistand sa ma prezint la sediul lor pentru a le furniza parola de laptop (laptop-ul meu \"parasise\", intre timp, cladirea firmei si ajunsese la peste 4-5 km, la sediul lichidatorului); 3 zile consecutive, in medical fiind, am fost sunat pentru acelasi motiv - sa le dau parola de la laptop - nu stiu ce-si imaginau ca poate fi in calculator, probabil ca se gandeau ca sunt probele abuzurilor facute de director - in momentul in care am mers la lichidator cu cererea de concediu, i-am informat ca am probe pentru toate afirmatiile mele dar ca nu doresc sa aduc prejudicii de imagine nici unei parti, insistand sa rezolvam, amiabil, problema descrisa).
In concediu medical fiind, lichidatorul a emis si semnat, avand ca si contrasemnatura cea a directorului, o decizie prin care eu nu mai \"conduceam departamentul de resurse umane\", desi denumirea entitatii organizatorice nu era \"departament\"; decizia e lovita de nulitate absoluta, din multe puncte de vedere:
- nu poate fi cu titlul de sanctiune, pentru ca nu a existat nici o cercetare disciplinara prealabila si, oricum, sanctiunea prevazuta de Codul Muncii este retrogradarea din functie pe o perioada de maxim 60 de zile;
- pe perioada concediului medical, CIM-ul este suspendat - practic nu poate opera nici o modificare a nici unei clauze a CIM-ului;
- nu exista acordul meu (presupunand ca nu as fi fost in concediu medical, tot nula de drept ar fi fost);
- nu este indicata instanta competenta si termenul de contestare;
- in subsolul acesteia era precizat ca va fi afisata la avizierul societatii (asta pentru a-mi crea prejudicii de imagine, deorece decizia oricum mi-a fost comunicata prin posta si am semnat de primire);
- nu era, in nici un fel, motivata.
Tot in medical fiind, pentru prima data in 12 ani, au dispus un control la domiciliu, absolut abuziv, cu 3 membri dintre salariati; niciodata in existenta firmei, de peste 12 ani, nu s-a dispus un control la domiciliu, desi au existat, probabil, peste 7000 certificate medicale; cei 3 salriati au contactat 2 martori, dintre vecini, i-au manipulat, determinadu-i sa semneze ca nu eram in casa, desi formularul impus de lege nu prevede rubrica \"martori\".
De asemenea, in medical fiind, am aflat ca directorul/lichidatorul vor intentiona sa-mi creeze probleme si la noul loc de munca. Asta s-a si intamplat.In perioada medicalului, directorul de la prima societate telefona unui coleg de la noul loc de munca, interesandu-se daca lucrez acolo in timp ce eram in concediu medical.

Pe scurt, la cateva zile dupa ce am revenit din concediu medical (cu durata de 8 zile), dra. director interimar de la noul loc de munca mi-a inmanat o notificare privind incetarea CIM in perioada de proba (fiind functie de conducere am avut 120 de zile de perioada de proba - maxim-ul prevazut de Codul Muncii).Trecusera 3 luni de perioada de proba in care am avut cateva realizari si nu am avut absolut nici o problema profesionala (am redactat ROF-ul societatii, o procedura de evaluarea a performantelor salariatilor si multe altele); inainte de a beneficia de concediu medical, dra. director interimar imi spunea ca am o minte foarte \"limpede\", obervand ca redactez foarte bine documentele si, datorita acestiu fapt nici nu le va mai citi, pentru ca are incredere deplina in ceea ce fac; dra. director interimar are conditii de pensionare pentru limita de varsta incepand cu luna septembrie a.c. Dupa cele 8 zile de medical, in prima zi de munca, dra. director si-a schimbat complet atitudinea - au inceput sicane nejustificate, polemici profesionale adjudecate in totalitate de mine - nu a avut niciodata dreptate; mi-a luat cele doua lucrari pe care le comandasem pentru uzul departamentului (\"Ghidul managerului de resurse umane\" si \"Consiler Codul Muncii\"), motivand ca vrea sa le studieze si dumnei; a stabilit o componenta a comisiei paritare de negociere la CCM fara sa ma cuprinda pe mine, ca membru - desi eram conducatorul dep.resurse umane; nu-mi raspundea la salut, etc, etc. In fine, dupa ce am informat-o ca am incetat CIM la prima societate, mi-am manifestat disponibilitatea sa trec pe un program de 8 ore/zi (de la cel de 6 ore); am lasat la mapa dumneaei, pentru a fi semnat, un act aditional la CIM, cu modificarea duratei muncii; fiind de buna credinta, am asteptat doua zile sa semneze actul aditional, ramanand, la risc, 8 ore pe zi; intr-una din zile m-a chemat in biroul acesteia; am banuit, initial, ca m-a chemat pentru a-mi inmana actul aditional; m-am inselat; imi facuse o mare \"bucurie\": dupa ce \"supravietuisem\" primului loc de munca, urma, din nou, calvarul: era notificarea prin care imi comunica incetarea CIM in perioada de proba; am intrebat-o, totusi, de ce face acest lucru; mi-a dat doua raspunsuri:
1. deoarece considera ca am gresit decizia dumneai de suspendare a CIM (decizie emisa in 19 iunie, notificarea de incetare a CIM fiind in august), aceasta considerand ca suspendarea era corect sa fie facuta cu \"acordul partilor\", nu avand ca motiv acceptarea mandatului de director general; in zadar am incercat sa-mi mentin solutia aleasa de mine, spunandu-i ca suspendarea cu acordul partilor se justifica daca, de pilda, dumneai, avand un interes personal, de oricare natura, ar fi solicitat suspendarea CIM si angajatorul ar fi acceptat; i-am spus ca in cazul dumneai suspendarea este prevazuta de Legea societatilor comerciale - in situatia in care directorii sunt \"recrutati\" dintre salariatii societatii, CIM-ul se suspenda pe durata executarii mandatului de director;
2. Dupa aceast \"motiv\", am intrebat-o daca sunt si alte motive pentru care a decis sa-mi comunice notificarea privind incetare CIM in perioada de proba; a zis ca \"da\", exista si alt motiv: a vorbit si cu alti colegi de munca si li se pare ca sunt...\"arogant\". :O
Ar fi multe altele de spus, dar nu as vrea sa devina \"monolog\"; sunt receptiv la intrebarile voastre. Ce ma sfatuiti sa fac, in continuare? Mi-am depus dosarul de somaj - sunt intr-o situatie extrem de delicata - am rate la banci, chirie de platit, nu-mi permit nici o luna sa \"stau\" in somaj. Sunt absolvent de studii superioare, A.S.E. Bucuresti, avand absolvit si un master pe resurse umane, prima promotie din Romania cu aceasta specializare, tot in cadrul A.S.E. Bucuresti. Nu am avut niciodata o ora de absenta nemotivata, nu am avut sanctiuni disciplinare, am fost extrem de devotat locului de munca, sunt o persoana \"perfectionista\" in privinta job-ului dar am ajuns intr-o situatie complet injusta, aproape dramatica.
V-as mai relata cate ceva:
- la inceputul \"conflictului\" am \"intrat\" pe vreauavocat . c o m; le-am descris, sumar, situatia, cu anumite detalii; nu m-au mai sunat niciodata iar cand am telefonat, dupa cateva zile, nu mi-au mai raspuns la telefon; am fost imprudent, am dat numele directorului, al lichidatorului si al casei de avocatura ce este in consortiu cu lichidatorul; i-am intrebat daca este permis sa dau nume, mi-au spus ca da; ce sfat sa imi dati daca va spun ca presedintele Baroului de avocati din orasul in care activeaza firma este...in consortiu (ca si Casa de avocatura) cu... lichidatorul firmei? Acesta sa fie motivul pentru ca nu am mai fost sunat niciodata, desi dra. de la telefon m-a asigurat ca va reveni cu un telefon a doua zi?;
- la inceputul conflictului am gasit, lipit pe masina mea, frontal, foarte bine \"asezate\", simetric, doua abtibilduri : un craniu cu oase (cap de mort) si o vrajitoare,ambele de culoare neagra; daca dati un \"search\", pe google, cu \"skull and bones\", la imagini, veti gasi exact reprezentarea unuia dintre abtibilduri - este, printre altele, un simbol la unei loji masonice; imi place sa cred ca ceea ce am gasit pe masina este doar o coincidenta, insa, in 6 ani de cand am masina nu am gasit niciodata ceva lipit pe aceasta.

In incheiere, va doresc toate cele bune si sa nu fiti niciodata nevoiti sa traiti asa ceva, e cumplit.

Astept oricate intrebari, opinii, sfaturi, multumindu-va anticipat!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Prliminar:
este cam lunga povestea, si fparte putine dintre elemente relatate sunt juridice, ori imi permit sa identific probleme juridice ale dvs. si sa va ofer sfaturi la obiect.
In general, nici nu inteleg ce fel de sfat asteptati dvs. - sunteti in domeniu, cred ca stiti ca sunt foarte putine sanse "sa obtineti ceva" din situatia in care va aflati. Prima concediere e aproape imposiibil de contestat (pentru ca inteleg ca are motive economice reale in spate), incetarea contractului doi este de asemenea de necontestat in instanta.

Iar ce s-a intamplat intre ele sunt povesti (neplacute pentru dvs., dar) fara finalitate juridica pe termen lung.

Eu depistez vreo 3 aspecte juridice la care pot sa am o opinie, insa nu va ajuta in nici un fel :( :
1. Decizia de revocare a dvs. din functia de director RU la societate 1 nu este deloc nula (nu ca ar mai conta in vreun fel). Dvs. va raportati la niste criterii pe care trebuie sa le cuprunda deciziile de concediere / sanctionare disciplinara, ori aceasta nu este dintre acelea. Inteleg si cred ca a avut caracter sicanator, insa nu are nici o problema de forma, pentru ca, in general, este dreptul angajatorului sa decida organigrama / statul de functii / locul unui om in organigrama.
2. Verificarile in concediu medical sunt nelegale (legea care permitea aceste verificari a fost declarata neconstitutionala acum mai mult timp). Daca nu veti fi platit pe medical, aici s-ar putea sa aveti argumente sa cereti plata (ramane sa analizati daca merita).
3. Din pacate, cum bine stiti, contractul doi putea inceta oricand in perioada de proba fara motivare (adica sub orice motive, inclusiv ca anagajatorului nu i-a placut ca a fost deranjat de celalalt angajator). Deci nu vad nici o posibilitate sa contestati situatia ori motivele (oricat de nedreptatit va simtiti de ele).

In rest, puteti sa faceti plangeri si contestatii, puteti sa va manifestati sentimentul ca ati fost nedreptatit sau abuzat / discriminat pe la diverse institutii si autoritati, dar cu ce scop? Ce vreti dvs. de fapt? Cum va imaginati iesirea realista din situatia asta?
V-am spus, povestea este si mai lunga (am evitat sa dau toate detaliile). Referitor la observatiile Dvs.:

1. Nu a fost o decizie de revocare din functie, propriu-zisa; au emis/comunicat o decizie, pur si simplu, pentru a crea o presiune psihologica - nu m-au eliberat din functie, nu au umblat la salariu, repet, fiind in concediu medical, au precizat doar ca nu mai conduc dep. de resurse umane si nu mai pot opera in "Revisal"; CIM-ul a incetat, oricum, de pe aceeasi functie de conducere - am convingerea ca lucrurile nu s-ar fi incehiat, pana la urma, normal, daca nu as fi facut un memoriu atat la lichidator cat si la sindicat, solicitand, printre altele, emiterea si comunicarea deciziei de concediere colectiva in conditii similare cu ale celorlalti salariati (aflasem, intre timp, ca doreau sa-mi mentina CIM-ul, peste durata celor 20 de zile de preaviz, doar pentru a-mi inceta CIM-ul pe motive disciplinare - continuand abuzurile);
2. Concediul medical a fost platit, pana la urma, realizand, probabil, ca neplata acestuia ar fi inca un abuz flagrant; procesul acela verbal de control la domiciliu nu mi l-au comunicat niciodata, insa cei doi vecini m-au informat ca l-au semnat;
3. Referitor la incetarea CIM, in perioada de proba, fara sa fie necesara o motivare, sigur ca stiam foarte bine despre aceasta posibilitate, tocmai de aceea, cunoscand ca sunt "vulnerabil" in perioada de proba am facut tot posibilul sa ma port cat mai circumspect si rezervat, preocupandu-ma exclusiv de realizarea sarcinilor de serviciu si evitarea "imprietenirii" cu salariatii din firma.

Referitor la prima decizie de concediere colectiva, eu inclin sa cred ca poate fi contestata, cu sanse foarte mari de a castiga (decizia are 3 motive reale pentru care poate fi anulata de catre instanta); una din intrebarile mele ar fi asta : ce as putea pretinde daca as contesta decizia de concediere. In cuprinsul deciziei au fost stipulatate plati compensatorii (insa "prinse" la masa credala, practic extrem de putin probabil sa fie, vreodata, platite) ; firma are datorii de cateva milioane de euro la ANAF ( cred ca se vor plati, din vanzarea activelor, primordial, aceste datorii, salariatii avand, probabil, "rangul 2" de prioritate) ; firma inca functioneaza, deocamdata, lichidatorul reangajand, pe perioada determinata, o parte sa salariatilor concediati, iar alta parte a salariatilor au fost mentinuti in firma pentru a fi transferati (prin cedararea CIM-urilor) catre fosta societate-mama. Daca as contesta decizia de concediere, as putea solicita drepturile salariale de la momentul concedierii pana la momentul pronuntarii sentintei, insa firma este in lichidare, procesul poate fi suspendat din acest motiv si, in final, cauza se poate perima, nu? Ce as risca daca as contesta decizia de concediere colectiva?
Multumesc mult pentru opiniile Dvs., chiar daca sunt un pic diferite de ale mele. O zi buna, in continuare.

P.S. Referitor la intrebarea pe care mi-ati adresat-o, in final, nu imi imaginez cum as putea sa ies, onorabil, din aceasta situatia, altfel nu as fi postat aici; deocamdata...incep, intensiv, sa-mi caut un alt job, dar am teama ca, chiar daca voi gasi de lucru in acest oras, "ura" lor ( greu de inteles ) se va manifesta identic (vor interveni la noul angajator).
RobinHood, utilizator
Imi pare bine ca iesirea din situatie o vedeti sub forma unui alt job. Si in opinia mea aceatsa este singura iesire onorabila.
Firma 1 este in faliment, nu aveti ce sa obtineti in litigiu. Veti cheltui bani aiurea pe litigiu (asta daca veti putea sa ii mai dati in judecata, find ei in faliment se cam suspenda toate procedurile judiciare) pentru a obtine o hartie buna de nimic (= hot. jud care va acorda niste bani care nu exista de la o entitate care nu exista nici ea). E pierdere de timp si de viata.

p.s. cat despre problema de la punctul 1: eu cred in continuare ca a fost o decizie prin care vi s-a modficat "locul in organigrama firmei". nu functia din cim, nu locul muncii din cim, nu salariu, nimic din cim, si nici nu ati fost concediat. Ci s-a modificat locul in organigrama, adica ati fost revocat din functia de sef RU. inteleg ce ziceti dvs., si ca a fost un mijloc de presiune (bineinteles ca a fost). dar consider ca era in prerogativele legale ale angajatorului sa emita un astfel de documnet, chiar si pe durata concediului medical.
In fine, si daca ar fi asa cum ziceti dvs., decizia aia era nelegala, cea de concediere la fel, per total, totul e nelegal si ati fost supus unui mare si continuu abuz din partea ambilor angajatori (dar mai ales de catre primul), tot nu vad ce puteti obtine acum. Cu regret.
Nu voi incerca sa va sugerez nici o solutie referitoare la locurile dumneavoastra de munca pentru ca nici unul nu va poate oferi nimic palpabil in momentul de fata.

Prima societate este in faliment si oricum mai devreme sau mai tarziu trebuie schimbat locul de munca.

A doua societate are o conducere care nu va mai doreste si fiind in perioada de proba isi permite sa nu justifice intr-un fel sau altul. Legea nu va ajuta in acest caz iar dragoste cu sila nu prea merge.

Ceea ce am remarcat din mesajul dumneavoastra este faptul ca aveti o pregatire profesionala ridicata, nu va sperie munca chiar si in conditii de 14 ore pe zi si puteti da dovada de loialitate care sa se intinda pe perioade mai lungi de 10 ani. Ei bine, din punctul meu de vedere prfilul dumneavoastra profesional este foarte cautat pe piata de munca. Poate ca va lipseste putina incredere in fortele dumneavoastra proprii momentan , in lumina intamplarilor prin care ati trecut, dar acest aspect poate fi depasit cu succes in timp. Revenind la profilul dumneavoastra si la faptul ca este unul apreciat cred ca tot ce mai aveti de facut este sa il scoateti in evidenta si sa reusiti sa faceti un potential angajator sa vi-l citeasca. Daca treceti de acest pas restul este doar o chestiune de negociere.

Imi dau seama ca unei persoane care are credite o astfel de situatie nu poate sa ii surada iar ce puteti sa faceti este sa amanati o perioada plata ratelor pana va reangajati.

Credeti-ma ca exista firme care isi doresc oameni pregatiti profesional.
Domnule Marian BRATU,

Chiar aveam nevoie de un mesaj de acest gen, atat de ...tonic. Va multumesc. In esenta, este absolut justificat, la obiect, tot ceea ce ati postat. O mica observatie, am omis un amanunt: la cea de-a doua firma, la care am obtinut postul prin concurs, directorul care a aprobat angajarea mea, si-a prezentat demisia, la aprox. 2 luni de la angajarea mea (a avut probleme personale, un proces pierdut in instanta, proces intins pe ani de zile; ghinionul meu, printre multe altele, a fost ca instanta s-a pronuntat, definitiv si irevocabil, dupa 8 ani, exact in momentul in care eu eram in perioada de proba); notificarea de incetare CIM mi-a semnat-o dra. director general intermar. Am facut asceasta precizare vis-a-vis de faptul ca ati sesizat..."conducerea nu va mai doreste"; conducerea, in acest caz, este reprezentata de dra. director general interimar - dumneai indeplineste conditii de pensionare pentru limita de varsta chiar in luna...septembrie, in luna in care urma sa ma definitivez pe post.
RobinHood, utilizator