avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestatie decizie concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestatie decizie concediere colectiva

Pe data de 23.01.2016 mi s-a comunicat prin decizia nr 4 ca CIM inceteaza din initiativa angajatorului pe motive ce nu tin de persoana salariata, ca urmare a concedierii colective, in temeiel art.68 si 65 din L 53/2003. Se enumera motivele concedierii, criteriile de selectie, salarii compensatorii, data incetarii CIM, termen de contestare a deciziei.
Eu eram in concediu medical la data emiterii deciziei. La expirarea perioadei de incapacitatii de munca (data din certificatul medical), respectiv 01.02.2016 mi se emite o noua decizie 7, prin care mi se comunica preavizul de 20 zile lucratoare (art. 1) si ca incepand cu data de 29.02.2016 imi inceteaza CIM.Celelalte art din Decizia 4 raman nemodificate. In 18.02.16 mi se emite un concediu medical pentru perioada 18.02.16-29.02.16.
Pe data de 01.03.16 – merg la serviciu pentru a-mi face lichidarea dar semnez in joaca fisa de prezenta. Nu mi se da fisa de lichidare pt ca mi-a fost trimisa prin posta prin judecator executoriu.
Pe data de 05.03.16 sunt chemata la serviciu si mi se da o noua decizie 11, emisa in 04.03.2016, prin care mi se comunica ca pe data de 10.03.2016 imi inceteaza CIM ca urmare a expirarii perioadei de 20 zile de preaviz.
Intrebare:
Este legala emiterea deciziei 11/ 04.03.2016, daca prin decizia 7 din 01.02.16 mi se comunica ca incapand cu data de 29.02.16 imi inceteaza CIM, iar noua decizie se emite dupa 4 zile de la incetarea CIM? Intre 29.02 – 04.03,16, eu am contractul de munca incetat (decizia 7) si nu s-a emis nici o alta decizie pana la data de 29.02.16, sau Un alt CIM in perioada 29.02-04.03.16?
Pot ataca societatea in instanta pentru nerespectarea preavizului (perioada de preaviz efectuata pana la dara de 29.02.16 este de numai 13 zile lucratoare) si ce temei legal sa folosesc?
Fac precizarea ca am consultat un avocat, dar mi-a spus ca nu am nici o sansa. Societatea a respectat preavizul si pasii legali de concediere. Iar eu pentru ca pe data de 01.03.2016, am semnat condica de prezenta, recunosc ca sunt inca salariata societatii respective.

Alte discuții în legătură

Preaviz concediere pentru motive care nu tin de persoana salariatului crysenc21 crysenc21 Buna ziua, am o intrebare, legata de concedierea unui salariat pentru motive care nu tin de persoana acestuia. Stiu ca termenul de preaviz poate sa fie ... (vezi toată discuția)
desfacere cim nicusan nicusan desfaceri cim cf.art.65 CM . as vrea sa stiu daca in situatia in care s-a emis deja o instiintare+decizie prin care salariatul ia act de termenul in care poate ... (vezi toată discuția)
Desfintare post - cum negociez? v_florina v_florina Buna ziua, Firma la care lucrez mi-a inmanat ieri o notificare pentru desfintarea postului de functionar. Am semnat pt luare la cunostinta. Contextul ... (vezi toată discuția)