avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

buna ziua .. lucrez intr-o institutie publica
intrebarea este : Daca se adauga la calculul vechimii( salarizare) in campul muncii si vechimea din armata (6 luni sau 1 an) pentru a trece la alt procent

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:37, 18 August 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Despre ce perioada este vorba ?

Art. 20 din Legea 3/1977:
.....
(2) Constituie vechime in munca si timpul in care o persoana incadrata in munca si-a intrerupt activitatea deoarece:
a) a indeplinit serviciul militar in termen, a fost concentrata, mobilizata sau in prizonierat;
...

Legea 3/1977 a fost abrogata prin Legea 19/2000 care la randul ei a fost abrogata prin Legea 263/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiul militar oprisoni oprisoni DUPA TERMINAREA LICEULUI AM PRIMIT REPARTITIE LA LOCUL DE MUNCA UNDE AM FOST ANGAJAT IN BAZA UNUI CONTRACT DE MUNCA DE 8 ORE FIIND STUDENT DUPA O LUNA AM ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca mavrodinioan mavrodinioan Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca armata se calculeaza la vechimea in munca? Multumesc. (vezi toată discuția)
Stagiu militar în termen este vechime în cazul în care ești angajat? hp777 hp777 Bună ziua. După terminarea liceului am efectuat stagiul militar de 1 an, apoi o școală militară. Dacă doresc să mă angajez la data prezentei, este ... (vezi toată discuția)