avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 331 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitul forfetar
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitul forfetar

1..As dori sa stiu si eu in ce consta impozitul forfetar si ce influenta are asupra persoanelor PFA .
2..As vrea sa stiu daca se poate lucra in domeniul bancar , odata ca PFA ( sunt in momentul de fata ) si in acelas timp sa ma angajez si cu carte de munca tot in acelasi domeniu.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 20:23, 19 Mai 2009
1.Impozitul "forfetar" denumit prin OUG nr.34/2009 "impozit minim" nu se aplica PFA, se aplica numai societatilor comerciale care platesc impozit pe profit.
2.Potrivit OUG nr.44/2008:
Art. 17. - (1) PFA nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata si nici nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza potrivit art. 16, chiar daca colaborarea este exclusiva.
(2) Cu toate acestea, o persoana poate cumula calitatea de persoana fizica autorizata cu cea de salariat al unei terte persoane care functioneaza atat in acelasi domeniu, cat si intr-un alt domeniu de activitate economica decat cel pentru care PFA este autorizata.
Asadar, puteti lucra in domeniul in care sunteti autorizat(a) cumuland ambele calitati.

Impozitul forfetar este un impozit minim si nu se aplica PFAurilor
In ceea ce priveste a 2a problema expusa deaici ne incadram la OUG nr.44/2008:
Art. 17. - (1) PFA nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata si nici nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza potrivit art. 16, chiar daca colaborarea este exclusiva.
(2) Cu toate acestea, o persoana poate cumula calitatea de persoana fizica autorizata cu cea de salariat al unei terte persoane care functioneaza atat in acelasi domeniu, cat si intr-un alt domeniu de activitate economica decat cel pentru care PFA este autorizata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa si angajat la alta firma sbeliza sbeliza Daca am PFA ma pot angaja si alta alta firma? Si daca da, sunt necesare modificari ale PFA-ului (conditii, etc)? Multumesc! (vezi toată discuția)
Pfa poate angaja ? Florin-E Florin-E 1. P.F.A cu obiect de activitate vanzare cu amanuntul intr-un magazin (cod CAEN I4762) , poate angaja un vanzator ? in baza carui act normativ ? (vezi toată discuția)
Pfa si angajat j4l j4l buna seara pot fi angajat si sa devin pfa, ramanand si angajat? exista niste conditii suplimentare, restrictii, etc? angajatorul meu trebuie sa afle ca ... (vezi toată discuția)