avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pentru II - deductibilitate amenzi
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pentru II - deductibilitate amenzi

amenzile de circulatie sunt cheltuieli deductibile?
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 17:31, 22 August 2014
Cod fiscal:

ART. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă
(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
f) amenzile, confiscările, dobânzile, penalităţile de întârziere şi penalităţile datorate autorităţilor române şi străine, potrivit prevederilor legale, altele decât cele plătite conform clauzelor din contractele comerciale;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli deductibile profesie libera Vladimir79 Vladimir79 Buna ziua tuturor! Am fost angajat de curand ca medic stomatolog cu contract de prestari servicii si am obtinut CIF de la DFP. As vrea sa stiu cum se ... (vezi toată discuția)
Deducere cheltuieli pfa Lisa30 Lisa30 Buna. Sunt PFA. In acest an am platit contributia la CAS pentru 2007, 2008, 2009, 2010 + dobanzile si penalizarile aferente. Pot deduce aceste sume din ... (vezi toată discuția)