Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de risc maternal

Daca poate cineva sa ma ajute as avea si eu o nelamurire in legatura cu concediul de risc maternal. As vrea sa stiu daca iau acest concediu de 120 de zle(mi s-a propus la serviciu) pot sa iau apoi concediul de maternitate de 126 de zile?si dupa el cel de 2 ani pentru cresterea copilului?mi se platesc toate?si cel de 2 ani?(mentionez ca lucrez de 4 ani in cadrul aceleiasi firme).
Va multumesc.
In principiu le puteti lua pe toate trei insa as face o mentiune.
Concediul de risc maternal nu se ia decat la recomandarea medicului specialist, cu abrobarea medicului de medicina muncii, la fel cum vi se recomanda de catre medicul specialist sau cel de familie cand sa intrati in concediu de maternitate (pre si post natal). Nu angajatorul face aceste recomandari.

Singura ratiune pentru care angajatorul va facut aceasta recomandare este faptul ca el isi va deconda cheltuieliile cu aceste doua concedii (risc maternal si maternitate) din fondul FNUASS.
Acum judecati si dvs si vedeti cum este mai bine, insa angajatorul nu are nici un temei legal sa va oblige sa luati acest concediu si nici nu va poate concedia in aceasta perioada.
Cautati pe internet si studiati OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca.

Multa sanatate!
multumesc pentru raspuns< crimson >
cand am scris ca mi s-a propus la serviciu sa iau concediu de risc nu ma gandeam ca mi se raspunde asa de repede ca sa dau detalii; deci de la servici mi s-a dat o INFORMARE privind protectia maternitatii la locul de munca in care scrie ca exista riscuri pentru sanatatea sau securitatea dvs in perioada de maternitate;perioada de sarcina in care supunerea la risc este total interzisa este:pe toata perioada sarcinii;in vederea protectiei sanatatii si securitatii dumneavoastra:
- au fost luate urmatoarele masuri suplimentare: concediu de risc maternal;programul de munca nu mi se poate modifica, nici conditiile de munca; locul de munca se da la altcineva;iar la urma medicul de medicina muncii recomanda concediu de risc maternal pe o perioada de: pe toata perioada sarcinii; asta cam in mare caci nu am acum hartia la mine.am semnat pt informare urmand ca zilele urmatoare sa duc raspuns la servici dupa ce vorbesc cu medicul specialist.
Iar astazi trebuie sa semnez o declaratie ca lucrez pe proprie raspundere.
Ce parere aveti?Ce ar trebui sa fac?

Va multumesc.
1. Sa nu semnati acea declaratie ca lucrati pe propria raspundere! Este ilegala. Chiar daca ati semnat, nu are nici o valoare juridica.
2. Ce vi s-a dat sa cititi este din lege. Este vorba de masurile pe care trebuie sa le ia angajatorul pentru a va proteja.
3. Cu acea hartie de la angajator mergeti la medicul de familie si la cel de medicina muncii care raspunde de unitate si ei vor hotari perioada de concediu de risc maternal.
4. Cred ca angajatorul s-a speriat si vrea ca raspunderea legala sa pice pe dvs.
multumesc pt raspuns
inca nu am semnat declaratia dar pana la sf programului trebuie sa semnez, asa mi-a zis seful
In urma detaliilor furnizate, se schimba putin datele situatiei.
Subscriu la cele scrise de tudorvaleriu. Mergeti cu informarea primita la medicul specialist si la medicul de familie, si ar trebuii dansii sa se ocupe mai departe de situatia dvs.
Eu v-as sfatui chiar sa va contactati medicul de familie astazi, sa-i prezentati situatia si sa va dea eventual un concediu medical pentru aceasta perioada, pana se rezolva cu concediu de risc maternal (pentru a evita semnarea acelei declaratii).