avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Stopaj la sursa 2014
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Stopaj la sursa 2014

1.am fost asociat unic si angajat, sunt cercetat ptr stopaj la sursa, calculat pentru cartea mea de munca..poate fi vorba de stopaj in situatia asta ?
2.am inteles ca daca platesc cat timp dosarul e la politie nu mai trimite dosarul mai departe; ce de intampla daca platesc dupa ce procurorul ma trimite in judecata ??

va multumesc !
Cel mai recent răspuns: ContSters256771 , utilizator 10:17, 20 August 2014
Legea nr.241/2005:

Art. 6

Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la un an la 3 ani sau cu amendă reţinerea şi nevărsarea, cu intenţie, în cel mult 30 de zile de la scadenţă, a sumelor reprezentând impozite sau contribuţii cu reţinere la sursă.

Legea nu distinge, daca stopajul il priveste pe faptuitor, deci raspunsul la prima intrebare este da.

Art. 10

(1) În cazul săvârşirii unei infracţiuni de evaziune fiscală prevăzute de prezenta lege, dacă în cursul urmăririi penale sau al judecăţii, până la primul termen de judecată, învinuitul ori inculpatul acoperă integral prejudiciul cauzat, limitele pedepsei prevăzute de lege pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate. Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 100.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, se poate aplica pedeapsa cu amendă. Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 50.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, se aplică o sancţiune administrativă, care se înregistrează în cazierul judiciar.

(2) Dispoziţiile prevăzute la alin. (1) nu se aplică dacă făptuitorul a mai săvârşit o infracţiune prevăzută de prezenta lege într-un interval de 5 ani de la comiterea faptei pentru care a beneficiat de prevederile alin. (1).


Intelepth a scris:

1.am fost asociat unic si angajat, sunt cercetat ptr stopaj la sursa, calculat pentru cartea mea de munca..poate fi vorba de stopaj in situatia asta ?
2.am inteles ca daca platesc cat timp dosarul e la politie nu mai trimite dosarul mai departe; ce de intampla daca platesc dupa ce procurorul ma trimite in judecata ??
va multumesc !


Mai conteaza putin si motivele pentru care nu au fost efectuate platile respective. Daca se poate demonstra ca platile nu au fost efectuate pentru ca nu au fost incasate veniturile ati putea fi exonerat. Dar daca la momentul scadentelor platilor erau fonduri in societate atunci poate fi atrasa raspunderea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stopaj de la sursa georgesirbulescu georgesirbulescu buna ziua. am o mare problema si va rog sa ma ajutati! am de dat 2700 lei la stat pt stopajul de la sursa. acum ei, mi-au facut dosar penal pt frauda si ... (vezi toată discuția)
Stopaj la sursa voiree11 voiree11 buna ziua am avut un control de la finante si m-i s-a gasit datorii de 40.000 ron , din care 12.000 stopaj la sursa mentionez ca societatea intra in ... (vezi toată discuția)
Stopaj la sursa - firma cesionata clidan clidan Am primit o citatie ref la un dosar penal pentru stopaj la sursa. Mi se cere sa prezint statele de salarii si balantele pentru perioada aug 2008 - aug ... (vezi toată discuția)