Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la vanzarea a 2 locuinte
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la vanzarea a 2 locuinte

Buna ziua,
am doua locuinte in co-proprietate cu sotia pe care doresc sa le vand.

Am inteles eu gresit, sau daca le vand pe amandoua in acelasi an pentru a 2-a o sa trebuiasca sa platesc TVA ?
Si inca o intrebare. Ambele apartamente au fost cumparate de la persoane fizice ... dezvoltatori.
In niciunul dintre contracte nu s-a precizat cat este TVA-ul.
De unde stiu daca a fost sau nu 5%. Nu am dat nici o declaratie notariala pentru acestea niciunuia dintre cei doi.
Pot sa consider ca niciunul nu a fost cu TVA si sa imi cumpar unul cu TVA 5% pe care sa dau si declaratie notariala pe proprie raspundere ?
pvb, utilizator
pvb a scris:

De unde stiu daca a fost sau nu 5%. Nu am dat nici o declaratie notariala pentru acestea niciunuia dintre cei doi.
Pot sa consider ca niciunul nu a fost cu TVA si sa imi cumpar unul cu TVA 5% pe care sa dau si declaratie notariala pe proprie raspundere ?

Daca nu ati mai dat vreo declaratie notariala probabil ca nu a fost cu 5%:

Norme Cod fiscal:

(10) În vederea îndeplinirii condiţiei prevăzute la art. 140 alin. (2^1) lit. c) pct. 1 şi 2 din Codul fiscal, cumpărătorul va pune la dispoziţia vânzătorului, înainte sau în momentul livrării bunului imobil, o declaraţie pe propria răspundere, autentificată de un notar, din care să rezulte că sunt îndeplinite condiţiile stabilite la art. 140 alin. (2^1) lit. c) pct. 1 şi 2 din Codul fiscal, care va fi păstrată de vânzător pentru justificarea aplicării cotei reduse de TVA de 5%.

pvb a scris:

Buna ziua,
am doua locuinte in co-proprietate cu sotia pe care doresc sa le vand.

Am inteles eu gresit, sau daca le vand pe amandoua in acelasi an pentru a 2-a o sa trebuiasca sa platesc TVA ?

Precizări privind regimul TVA al vânzărilor de bunuri imobile realizate
de către persoane fizice: [ link extern ]
ioanbutariu a scris:

pvb a scris:

Buna ziua,
am doua locuinte in co-proprietate cu sotia pe care doresc sa le vand.

Am inteles eu gresit, sau daca le vand pe amandoua in acelasi an pentru a 2-a o sa trebuiasca sa platesc TVA ?

Precizări privind regimul TVA al vânzărilor de bunuri imobile realizate
de către persoane fizice: [ link extern ]

Pot sa primesc un raspuns fara trimitere la lege, va rog frumos, Nu sunt jurist si nu as vrea sa interpretez legea intr-un mod subiectiv.