avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 371 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la vanzarea a 2 locuinte
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la vanzarea a 2 locuinte

Buna ziua,
am doua locuinte in co-proprietate cu sotia pe care doresc sa le vand.

Am inteles eu gresit, sau daca le vand pe amandoua in acelasi an pentru a 2-a o sa trebuiasca sa platesc TVA ?
Cel mai recent răspuns: pvb , utilizator 19:42, 20 August 2014
Si inca o intrebare. Ambele apartamente au fost cumparate de la persoane fizice ... dezvoltatori.
In niciunul dintre contracte nu s-a precizat cat este TVA-ul.
De unde stiu daca a fost sau nu 5%. Nu am dat nici o declaratie notariala pentru acestea niciunuia dintre cei doi.
Pot sa consider ca niciunul nu a fost cu TVA si sa imi cumpar unul cu TVA 5% pe care sa dau si declaratie notariala pe proprie raspundere ?
Ultima modificare: Miercuri, 20 August 2014
pvb, utilizator
pvb a scris:

De unde stiu daca a fost sau nu 5%. Nu am dat nici o declaratie notariala pentru acestea niciunuia dintre cei doi.
Pot sa consider ca niciunul nu a fost cu TVA si sa imi cumpar unul cu TVA 5% pe care sa dau si declaratie notariala pe proprie raspundere ?


Daca nu ati mai dat vreo declaratie notariala probabil ca nu a fost cu 5%:

Norme Cod fiscal:

(10) În vederea îndeplinirii condiţiei prevăzute la art. 140 alin. (2^1) lit. c) pct. 1 şi 2 din Codul fiscal, cumpărătorul va pune la dispoziţia vânzătorului, înainte sau în momentul livrării bunului imobil, o declaraţie pe propria răspundere, autentificată de un notar, din care să rezulte că sunt îndeplinite condiţiile stabilite la art. 140 alin. (2^1) lit. c) pct. 1 şi 2 din Codul fiscal, care va fi păstrată de vânzător pentru justificarea aplicării cotei reduse de TVA de 5%.

pvb a scris:

Buna ziua,
am doua locuinte in co-proprietate cu sotia pe care doresc sa le vand.

Am inteles eu gresit, sau daca le vand pe amandoua in acelasi an pentru a 2-a o sa trebuiasca sa platesc TVA ?


Precizări privind regimul TVA al vânzărilor de bunuri imobile realizate
de către persoane fizice: [ link extern ]
ioanbutariu a scris:

pvb a scris:

Buna ziua,
am doua locuinte in co-proprietate cu sotia pe care doresc sa le vand.

Am inteles eu gresit, sau daca le vand pe amandoua in acelasi an pentru a 2-a o sa trebuiasca sa platesc TVA ?


Precizări privind regimul TVA al vânzărilor de bunuri imobile realizate
de către persoane fizice: [ link extern ]


Pot sa primesc un raspuns fara trimitere la lege, va rog frumos, Nu sunt jurist si nu as vrea sa interpretez legea intr-un mod subiectiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota 5% tva, imobil rarymimi rarymimi Buna ziua. Ca sa pot aplica cota de 5% TVA la vanzare imobile ( sunt mai multe apartamente) trebuie, conform Codului de Procedura Fiscala (2010) o declaratie ... (vezi toată discuția)
Vanzator imobile persoana fizica corfus corfus As vrea sa va propun atentiei urmatorul subiect. Eu sunt interesat de achizitionarea unui imobil nou pana la sfarsitul acestui an. Vanzatorul este persoana ... (vezi toată discuția)
Tva vanzare imobil de catre o persoana juridica silviu.dogaru silviu.dogaru Un SRL, inregistrata in scopuri de TVA, in anul 2008 primeste autorizare pentru a construi deasupra unui bloc de locuinte, 4 garsoniere, fiecare garsoniera ... (vezi toată discuția)