Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se recupereaza laptopul retinut in urma ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se recupereaza laptopul retinut in urma perchezitiei

Buna ziua,
Un prieten se confrunta cu urmatoarea problema: i-a fost retinut laptopul in urma unei perchezitii domiciliare ce il viza pe un coleg de apartament. De cateva luni de zile politia tergivereseaza inapoierea laptopului. Ce este de facut? Unde trebuie mers, la politie sau la procuratura? Cu ce argumente? Laptopul este personal, nu a fost folosit decat de catre detinator, deci nu se pune problema sa se gaseasca ceva in neregula in el.
Este posibil ca ei sa suspecteze ca acest laptop a fost folosit la savarsirea infractiunii, din acest motiv l-au ridicat. Incercati sa depuneti o cerere motivata la procuror, prin care sa solicitati restituirea bunului, avand in vedere ca a fost ridicat pe nedrept.
Da, depuneti cerere motivata.
In general se cam tergiverseaza dar trebuie insistat.
Aveti dreptul de a angaja si avocat dar trebuie sa le faca mare scandal si nu prea are nimeni chef de asa ceva...

Dupa parerea mea o sa il primeasca inapoi cand o sa il primeasca...
E cam bataie de joc pe aceste aspecte si cel mai rau e cand e persoana nevinovata...si o suspecteaza aiurea....