Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Indemnizatie de neconcurenta
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Indemnizatie de neconcurenta

Modul de acordare al acestei indemnizatii, monografia contabila, obligatii fiscale... declarative si de plata.
Va multumesc anticipat!
1. art.21 C.mun.
....
(3) Indemnizaţia de neconcurenţă lunară datorată salariatului nu este de natură salarială, se negociază şi este de cel puţin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei încetării contractului individual de muncă sau, în cazul în care durata contractului individual de muncă a fost mai mică de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.
(4) Indemnizaţia de neconcurenţă reprezintă o cheltuială efectuată de angajator, este deductibilă la calculul profitului impozabil şi se impozitează la persoana fizică beneficiară, potrivit legii.

Art. 22 C.mun.
(1) Clauza de neconcurenta isi poate produce efectele pentru o perioada de maximum 2 ani de la data incetarii contractului individual de munca.

2. Indemnizatie de neconcurenta. Declaratia 112
[ link extern ] /

3. Monografie clauza de neconcurenta
[ link extern ]