Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu aferent anului 2014
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu aferent anului 2014

Buna ziua,

o intrebare referitoare la concediul aferent anului 2014:
Este in regula daca angajatii unei firme si-au consumat deja concediul aferent anului 2014 (21 zile- impartite in 2 transe) ?
Art. 146. [efectuarea şi compensarea concediului de odihnă]
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

Nu zice ca la sfarsitul anului. In cele mai multe cazuri nici nu este posibil.
Aveti grija doar daca pleaca vreun salariat in cursul anului sa reglati situatia.
MarianBratu a scris:

Art. 146. [efectuarea şi compensarea concediului de odihnă]
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

Nu zice ca la sfarsitul anului. In cele mai multe cazuri nici nu este posibil.
Aveti grija doar daca pleaca vreun salariat in cursul anului sa reglati situatia.

Multumesc!

Situatia se regleaza prin retinerea banilor ce se cuvin zilelor de concediu pentru lunile in care agajatul nu a mai prestat munca la firma?
ramo1305 a scris:

Multumesc!

Situatia se regleaza prin retinerea banilor ce se cuvin zilelor de concediu pentru lunile in care agajatul nu a mai prestat munca la firma?

Da
Buna ziua,

revin cu o intrebare referitoare la acest subiect, deoarece "ma aflu in fata faptului implinit" :D

Un angajat a cerut incetarea contractului de munca, si la ora actuala reiese ca are luate 5 zile de concediu in plus (zile aferente lunilor octombrie, noiembrie si decembrie).
Acum, salariatul urmeaza sa isi incaseze salariul pe luna septembrie. Din acest salariu trebuie sa i se scada cele 5 zile de concediu. In acest caz, cum se calculeaza statul de plata? Se introduce suma aferenta celor 5 zile de concediu, ca si o retinere din salariu? sau ... nu i se ponteaza 5 zile pe statul de plata, desi le-a lucrat, considerand aceste 5 zile lucrate echivalentul celor 5 zile de concediu?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Aveti grija la retinerea indemnizatiei de CO aferenta celor 5 zile.

In acest caz :
- fie aveti acordul salariatului
- fie o hotarare judecatoreasca