Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbarea locului de munca de catre angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbarea locului de munca de catre angajator

M-ar interesa daca un angajator poate schimba locul de munca al unui angajat fara acordul acestuia si ce sanctiuni risca angajatul daca refuza.(sunt angajatul unui lant de farmacii, iar angajatorul vrea sa ma mute la o alta farmacie, din aceeasi localitate dar cu un alt program de functionare)
Multumesc anticipat!
Și dacă mi se modifica durata timpului de munca pt o perioada de timp determinata pot cere o compensație salariala, eu fiind angajata prin contractul de munca în ture? Turele de 12/24 însemnând un spor semnificativ la salar. Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Detaşarea nu se poate efectua decât la un alt angajator.

In cazul dvs, este vorba despre modificarea duratei timpului de munca.

Puteti solicita, dar nu se stie daca se si aproba.