Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sanctionare administrator drum public pentru lipsa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sanctionare administrator drum public pentru lipsa marcajelor rutiere.

Buna ziua.
Pe stada unde locuiesc intr-o comuna din Ilfov, in urma cu mai bine de un an, dupa mai multe memorii si sesizari, au fost infiintate treceri de pietoni si s-au montat indicatoare rutiere. Primaria refuza insa sa traseze si sa realizeze marcajele rutiere aferente, iar majoritatea conducatorilor auto, ignora acele indicatoare si nu le observa in lipsa marcajelor corespunzatoare. Am sesizat in repetate randuri organele de politie competente, insa acestia imi raspund ca este obligatia administratorului drumului public si ca nu au nici un temei legal sa-i sanctioneze daca acestia nu-si indeplinesc obligatia. Intrebarea mea este, chiar nu exista nici o prevedere legala in acest sens ?
Nonynel, utilizator
Art.128.
(1) Autoritatile administratiei publice locale au urmatoarele atributii:
a) iau masuri pentru mentinerea permanenta în stare tehnica buna a drumurilor pe care le administreaza, precum si pentru iluminarea corespunzatoare a acestora, conform legii;
b) iau masuri pentru instalarea, aplicarea si întretinerea mijloacelor de semnalizare rutiera si a echipamentelor destinate sigurantei circulatiei, conform standardelor în vigoare, tinând evidenta acestora;
c) întocmesc si actualizeaza planurile de organizare a circulatiei pentru localitatile urbane si iau masuri pentru realizarea lucrarilor ce se impun în vederea asigurarii fluentei si sigurantei traficului, precum si a reducerii nivelurilor de emisii poluante, cu avizul politiei rutiere;
d) stabilesc reglementari referitoare la regimul de acces si circulatie, stationare si parcare pentru diferite categorii de vehicule, cu avizul politiei rutiere;
e) iau masuri pentru amenajarea de trotuare si drumuri laterale pentru circulatia pietonilor, vehiculelor cu tractiune animala, a tractoarelor, de piste pentru biciclete, precum si de benzi destinate exclusiv transportului public de persoane pe drumurile pe care le administreaza, cu avizul politiei rutiere;
f) înregistreaza si tin evidenta vehiculelor nesupuse înmatricularii;
g) iau masuri pentru ridicarea si depozitarea, în spatii special amenajate, a autovehiculelor, remorcilor, caroseriilor sau subansamblurilor acestora, devenite improprii din punct de vedere tehnic pentru a circula pe drumurile publice, abandonate sau parasite pe domeniul public;
h) iau masuri pentru asigurarea spatiului si depozitarii vehiculelor cu tractiune animala, depistate circulând pe drumurile publice pe care le este interzis accesul;
i) sprijina activitatile organizate de Ministerul Educatiei si Cercetarii si Ministerul Administratiei si Internelor pentru educatia rutiera a elevilor.

Asa cum ati constatat Codul rutier nu prevede in mod expres obligativitatea ca o trecere pentru pietoni sa fie semnalizata atat prin indicator rutier, cat si prin marcaj pe carosabil. In practica, pentru siguranta, se aplica ambele sisteme de semnalizare a trecerii pentru pietoni.

ing. Ioan Ciobanu
Buna ziua, va multumesc pentru raspuns Dl. Ing. Ioan Ciobanu. In consecinta, nu exista nici o posibilitate legala de a obliga administratorul drumului public sa realizeze marcaje rutiere la trecerile de pietoni. Oare raspunde cineva in cazul producerii unor accidente rutiere pe trecerea de pietoni nemarcata corespunzator ?