Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii PFA

Ce declaratii trebuie sa depuna un PFA neplatitor de TVA?
Daca va autorizati acum ca pfa depuneti la infiintare D220, D600 si formularul 070 si apoi pana la sfarsitul anului nu mai depuneti alte declaratii pentru anul 2014. La inceputul anului urmator veti depune D200 pentru situatia anului 2014 pana pe 25 mai 2015 si D220 pana pe 30 ianuarie 2015 cu venitul estimat pentru anul 2015 si D600 cu venitul asigurat pentru calculul contributiei la pensie pentru anul 2015.
Declaratia 220 privind venitul estimat pentru anul 2015 se depune de cei ce au inregistrat pierdere in 2014 sau de cei ce estimeaza ca veniturile vor fi substantial diferite (in plus sau in minus) fata de 2014 si se depune odata cu declaratia 200 pentru anul 2014, pana la 25/05/2015.
Si 392A sau B pana pe 25.02....
Sa speram ca o sa scoata aceasta declaratie. Asa se zvoneste...

Oricum, multumesc pentru completare.
Iulian MANEA, Contabil