Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ingradire posibilitate avansare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ingradire posibilitate avansare

Buna ziua,
Lucrez intr-o companie privata si se zvoneste ca se va "elibera" un post superior pozitiei care o ocup in prezent. Tot sub forma de zvon, am auzit ca superiorul meu direct, ma poate opri din a aplica pentru acea pozitie (care este egala cu pozitia lui). Se poate asa ceva sa mi se ingradeasca dreptul la aplicarea pe acea pozitie? Nu este un drept egal pentru toti angajatii companiei ca ei sa perticipe la un interviu si apoi sa se decida daca este sau nu potrivit pentru acea pozitie?
Multumesc anticipat!
Art. 39. [principalele drepturi si obligatii ale salariatului]
(1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) dreptul la salarizare pentru munca depusa;
b) dreptul la repaus zilnic si saptamanal;
c) dreptul la concediu de odihna anual;
d) dreptul la egalitate de sanse si de tratament;
e) dreptul la demnitate in munca;
f) dreptul la securitate si sanatate in munca;
g) dreptul la acces la formarea profesionala;
h) dreptul la informare si consultare;
i) dreptul de a lua parte la determinarea si ameliorarea conditiilor de munca si a mediului de munca;
j) dreptul la protectie in caz de concediere;
k) dreptul la negociere colectiva si individuala;
l) dreptul de a participa la actiuni colective;
m) dreptul de a constitui sau de a adera la un sindicat;
n) alte drepturi prevazute de lege sau de contractele colective de munca aplicabile.

Art. 192. [obiectivele formarii profesionale]
(1) Formarea profesionala a salariatilor are urmatoarele obiective principale:
a) adaptarea salariatului la cerintele postului sau ale locului de munca;
b) obtinerea unei calificari profesionale;
c) actualizarea cunostintelor si deprinderilor specifice postului si locului de munca si perfectionarea pregatirii profesionale pentru ocupatia de baza;
d) reconversia profesionala determinata de restructurari socioeconomice;
e) dobandirea unor cunostinte avansate, a unor metode si procedee moderne, necesare pentru realizarea activitatilor profesionale;
f) prevenirea riscului somajului;
g) promovarea in munca si dezvoltarea carierei profesionale.
(2) Formarea profesionala si evaluarea cunostintelor se fac pe baza standardelor ocupationale.
ContSters256771, utilizator
In companiile private nu este un drapt automat, acela de a aplica pentru o alta pozitie. De obieci lucrurile acestea sunt reglementate prin proceduri interne. Daca nu exista astfel de proceduri, tot nu se poate concluziona ca aveti acest drept.
șeful nu vă poate împiedeca să aplicați pentru acea poziție. poate în schimb să vă pună bețe în roate, pentru că la un moment dat i se va cere și lui părerea.