Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIC

Buna ziua.
Am nascut pe data de 15 oct 2012 si am optat pt CIC in termen de 2 ani.
Cum stiam de modificarile aduse legii de HG1291-2012, am sunat la 1 aug pt a anunta ca pe data de 15 sept trebuie sa incep munca.
De la resurse umane mi s-a spus ca nu trebuie sa vin pe 15 sept ci pe 15 oct pt ca legea a intrat in vigoare in decembrie si nu mi se aplica.
Am intrebat si un prieten jurist insa acesta spune ca nu e adevarat. Am incercat sa citesc aceasta modificare dar mi-am cam prins urechile.
Poate cineva sa ma ajute si sa-mi spuna cum este de fapt corect?
Multumesc mult!
~ Conținut șters la cerere ~
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 11
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:

a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;

b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.

2. - Copilul dvs. este nascut in octombrie 2012 (deci dupa data de 1 martie 2012) ca urmare vi se aplica prevederile art.11 din OUG 111/2010, adica daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) atunci, fie ca intra sau nu cel putin o luna in CCC, se va reduce CCC al dvs. cu o luna de zile.
- Deci dvs. trebuie sa reluati activitatea cu data de 16 septembrie 2014 (in ziua urmatoare aceleia in care copilul implineste 1 an si 11 luni).
- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci dvs. veti beneficia de CCC pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.

3. - HG 1291/2012 se refera la modificari aduse Normelor de aplicare a OUG 111/2010 si nu are legatura cu articolul 11 din OUG 111/2010.
- Art.11 din OUG 111/2010 a fost modificat din decembrie 2011 de OUG 124/2011.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc din suflet!
Nu inteleg de ce de la munca m-a chemat exact pe data la care fata implineste 2 ani...
Exista vreo norma speciala pt cei care lucreaza in cadrul aceluiasi minister?
1. OUG 111/2010 este aceeasi pentru toata lumea, indiferent unde lucreaza.

2. Cei de la Resusrse umane trebuie sa fie mai atenti, sa citeasca mai mult legile si sa nu le confunde intre ele.