Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj judiciar, despagubiri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj judiciar, despagubiri

In cazul in care instanta atribuie intreaga cladire uneia dinte pari cu conditia ca cealalta parte sa fie despagubita iar partea care trb sa despagubeste nu are bani ce se poate face ?
se vinde la licitatie publica sau daca aveti dvs bani sa despagubiti partea adversa luati dvs imobilul. Recomandarea mea este sa vindeti de comun acord, pt ca prin licitatie pierdeti multi bani. Daca aveti avocat sfatuiti-va cu dansul, cunoaste cel mai bine speta.
Inteleg ca sunteti la fond,cel mai bine, daca nu aveti avocat cereti un termen mai lung pt a vinde prin comun acord, pt a incerca evitarea liticitarii publice
Daca n-are bani, sa nu ceara atribuirea imobilului, va fi executat silit si nu ramane cu nimic sau poate si dator. Dupa un proces, nu cred ca spera la bunavointa celuilalt sa il pasuiasca cu banii sau sa vanda impreuna.

eu am spus clar sau daca aveti dvs bani sa despagubiti partea adversa

Eu am cerut sa ies din indiviziune cu partea mea de 1/3 . Pirita a cerut sa i se atribuie intreaga cladire deoarece a facut imbunatatiri dar fara acordul meu . Nu am fost primit pe proprietate , am si aratat asta cu martori . In aceasta idee am intrebat . Bani nu au , sunt vai de mama lor . Ma gindesc cum se va rezolva in cazul in care va trebui sa ma despagubeasca si nu au bani .Vinzarea de comun acord este exclusa . Sunt niste nebuni .
prietenulomului, utilizator
Ar fi trebuit sa ziceti de la inceput ca sunteti partea care trebuie sa primeasca sulta.
Puteti executa silit imobilul sau cu aceasta ocazie puteti adjudeca imobilul la cel putin 75% din pretul de incepere al primei licitatii.

gi-jane2, moderator