avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Constituire capital
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Constituire capital

buna ziua,am inregistrat aportul la capital in cont 456 pe credit la casa am program saga ,in registru apare la sold dar in balanta de verificare la sold final suma este cu minus .Va rog sa -mi spuneti daca este corect . Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 28 August 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: lee_vue , utilizator 18:48, 28 August 2014
Ordin 3055/2009:

Contul 456 "Decontări cu acţionarii/asociaţii privind capitalul"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa decontărilor cu acţionarii/asociaţii privind capitalul.
.....
Soldul debitor al contului reprezintă aportul la capital subscris şi nevărsat, iar cel creditor, datoriile entităţii faţă de acţionari/asociaţi.


Soldul unui cont nu are cum sa apara in balanta cu minus. Sau este sold debitor sau este creditor.

Softul care il utilizez imi da posibilitatea sa definesc conturile ca fiind de activ, pasiv sau bifunctionale. Daca e de activ si prezinta sold creditor atunci il va pune in balanta cu semnul minus, si deci il definesc ca bifunctional ca sa apara pe credit cu semnul plus.
Ultima modificare: Joi, 28 August 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil
nu e corect.

subscriere : 456 = 1011

aport numerar 5311 = 456

varsare capital social 1011 = 1012

Ultima modificare: Joi, 28 August 2014
lee_vue, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa de cont Gabi Cm Gabi Cm Buna! O intrebare din contabilitate financiara. Daca am contul 456 pentru care trebuie sa fac Fisa de Cont, cum il iau pe 456, cu functie contabila de ... (vezi toată discuția)
Cont bancar capital social Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! În cazul infintarii unui SRL la care se stabileste un capital social de 200 lei acesta se depune (se varsa) in contul curent deschis la o banca si ... (vezi toată discuția)
Contabilitatea srl sanducatanas sanducatanas AM O MARE RUGAMINTE: Am infiintat o SRL si vreau sa stiu exact ce operatiuni contabile trebuie sa fac. 1.Cheltuieli de infiintare 1100 ... (vezi toată discuția)