Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare definitiva imposibila
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare definitiva imposibila

Buna ziua.Tatal meu este pensionat din 1994 avand gradul 2 accentuat si are 18 ani de munca.Are handicap ivit din 1966(nu are plamanul stang).Abia in 1994 i s-a acordat gradul de handicap,cu toate ca handicapul este trecut si pe biletul de externare din '66.Nu este inregistrat cu microb TBC.
An de an este chemat la comisie si i se refuza pensionarea definitiva sub orice forma, totodata fiind supus unor diferite analize ce ai afecteaza sanatatea.Tot an de an capacitatea pulmonara dreapta(singura) scade foarte mult,momentan fiind la 34%.Ce poate face pentru a se pensiona definitiv? Nimeni nu il baga in seama cu nimic.Multumesc anticipat
Cand merge la INEMRCM sa arate si biletul de externare din 1966 si poate intra sub incidenta art.79(1), lit.a) din lege.
Multumesc mult.