Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajarea datoriilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajarea datoriilor

Am doua intrebari:
1. Daca partajul se face in raport cu aportul fiecarui sot la veniturile aduse in casnicie (ex. 1/3), cum se partajeaza creditele nerambursate? Tot 1/3 sau egal?
2. Platile compensatorii primite la iesirea la pensie sunt bune proprii in intelesul art. 340 din C.pr.cv. sau nu.
elian c, utilizator
1.Nu se partajeaza, banca ii tine pe ambii (fosti) soti buni de plata. Este si parte in procesul de partaj. Nu stiu cat de legala e treaba asta, dar e cum va spun.
Dupa ce se achita creditul fostii soti se pot intelege pe cale amiabila care sa (mai) dea, care sa (mai) primeasca, in functie de aportul fiecaruia la rambursarea creditului. Daca nu se poate pe cale amiabila, se solicita instantei sa imparta cozonacul. Evident, actiunea se timbreaza, se... tot balamucul. Si dureaza ceva timp. Si daca cel ce ar trebui sa dea nu are de unde si nu are bunuri ce pot fi executate...ii iei boii de la bicicleta. Tipic romanesc!
2.Cred ca sunt bun comun! Isi au ,,originea" in salariu si acesta este bun comun.
DlGoe, utilizator
Atat drepturile, cat si obligatiile sunt comune , in cazul in care acestea au fost dobandite in timpul mariajului.

Obligatia contractuala care s-a nascut din incheierea contractului de imprumut este comuna.

Astfel, veti putea disputa in cadrul partajului obligatia de plata a ratelor bancare.

Trebuie sa aveti in vedere urmatoarele: in contractul incheiat cu banca sunteti ambii -parte titular si codebitor, iar plata ratelor revine amandurora(pana va fi dispusa partajarea creditului dobandit in timpul casatoriei ).

In ceea ce priveşte datoriile comune ale fostilor soţi , instanta de judecata poate dispune obligarea sotului dumneavoastra la restituirea cotei de ½ din împrumutul contractat în timpul căsătoriei, dar si la obligarea platii cotei de 1/2 din sumele de bani ramase neplatite la banca, pana la implinirea termenului de rambursare.

Succes.
Domnule Goe cred ca gresiti. Nu cunoasteti niste probleme juridice si de fapt, doar va dati cu parerea. Nici un caz nu seamana cu altul. Eu am intrebat de creditele nerambursate pana la despartirea in fapt. Creditele sunt toate pe numele unui sot - 4 la numar si unul are pe celalalt sot codebitor. Aportul banesc in casnicie nu este egal, asa cum am aratat. Daca bunurile existente si stabilite in masa de partaj se impart in functie de venitul (aportul) fiecarui sot, cum se impart creditele ramase de restituit, deja stabilite in masa de partaj? Asta intrebam. Ca si acestea intra in partaj, nu plateste unul dintre soti si apoi recupereaza o parte de la celalalt, ca ar fi o absurditate judiciara. Ceea ce se recupereaza - daca este cazul - este sulta datorata de unul din soti fata de celalalt, in urma partajului judiciar. Dar cazurile apar doar atunci cand bunurile existente la partaj sunt valoric, mai mici decat datoriile. Altfel toate datoriile se sting prin bunurile date partilor. Eu intrebam: cum se impart datoriile. De aceea v-am zis ca nu va pricepeti.
Stoica Ioana a scris:

Obligatia contractuala care s-a nascut din incheierea contractului de imprumut este comuna.

Astfel, veti putea disputa in cadrul partajului obligatia de plata a ratelor bancare.

Trebuie sa aveti in vedere urmatoarele: in contractul incheiat cu banca sunteti ambii -parte titular si codebitor, iar plata ratelor revine amandurora(pana va fi dispusa partajarea creditului dobandit in timpul casatoriei ).

Am aratat mai sus cum e cu creditele. Ele sunt contractate doar pe numele sotului. Stiu ca "Atat drepturile, cat si obligatiile sunt comune , in cazul in care acestea au fost dobandite in timpul mariajului.", dar asta numai in fata instantei, la partaj. Cand vine vorba de banci, raspunde doar cel ce e trecut in contractul de imprumut. Doar unde este si codebitor celalalt sot poate fi obligat la plata creditului nerambursat, dar numai in cazul in care debitorul nu-l achita.
Eu ma refeream pur si simplu la MODUL DE PARTAJARE A CREDITELOR: in functie de aportul fiecarui sot in casnicie sau pe jumatate?!

In ceea ce priveşte datoriile comune ale fostilor soţi , instanta de judecata poate dispune obligarea sotului dumneavoastra la restituirea cotei de ½ din împrumutul contractat în timpul căsătoriei, dar si la obligarea platii cotei de 1/2 din sumele de bani ramase neplatite la banca, pana la implinirea termenului de rambursare.

Nu am inteles: pentru ce sa plateasca sotul care a imprumutat bani de la banca pe care i-a folosit in casnicie? I-a folosit doar el? Da, debitul neachitat intra in masa de partaj, dar acesta se regleaza prin impartirea bunurilor: sotul care v-a plati debitele va primi in schimb bunuri matriale in plus la partaj. Instanta nu poate dispune ca obligatiile contractuale de imprumut sa treaca pe numele altei persoane, decat titularul contractului de imprumut. Sau se poate?
elian c, utilizator
Daca nu exista o intelegere intre soti asupra preluarii obigatiilor contractuale inainte, dupa sau in cadrul partajului, nu se poate regla decat prin compensatii dovedite material in instanta si asta doar in conditia in care partajul suporta aportul propriu sau se dovedeste ca acele venituri au fost folosite in exclusivitate la realizarea unor activitati comerciale, personale etc, de catre unul dintre soti.
Altfel, in regimul comun al casatoriei, desi bunurile se folosesc in devalmasie se vor imparti in mod egal, obligatiile contractuale fata de terti vor fi suportate conform clauzelor contractuale in solidar.
Bineinteles ca instanta va tine cont si de asta intr-o oarecare masura la partajarea bunurilor.
Sfatul meu e sa faceti un partaj la notar, partial macar daca nu reusiti sa va intelegeti asupra tuturor bunurilor, pe loturi si sa includeti declararea pe propria raspundere a sotului "debitor" sa-i zicem, ca-si asuma responsabilitatea rambursarilor in proportia vizata.
Sa nu uitati insa ca si munca depusa in gospodarie cat si activitatile intreprinse de sot pentru sprijinirea celuilalt sot la imbogatire intra in masa partajabila.
In conditia dvs creditele nu se vor partaja. Au fost dobandite de la un tert de buna credinta ( banca )sub o forma contractuala, iar legiuitorul nu poate modifica contractul. Sotul are dreptul pe parcursul casatoriei sa incheie fara consimtamantul celuilalt credite. Daca ati participat la constituirea lui si v-ati implicat contractual, in caz de neintelegere amiabila veti suporta clauzele contractuale pe intreaga perioada a valabilitatii contractului. Daca nu si nu va intelegeti, iar dumneavoastra sunteti "creditorul" veti suporta singur.
costin 7, utilizator