Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitatea lucrului în patru schimburi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitatea lucrului în patru schimburi

Buna ziua.
Lucrez la o companie in cadrul departamentului producție Cod Caen: 2815.
Pana acum lucram 3 schimburi, sâmbăta si duminica repaus, program 8 ore cu orice ora lucrata peste program era plătita suplimentar. De acum s-a trecut la un program de 4 schimburi , sâmbăta si duminica ne mai fiind plătita suplimentar si anume :

- Schimb 1: lucrează luni si marți - program de 8 ore(7.-15.),
- Schimb 2: lucrează miercuri si joi program de 8 ore(15.-23.).
- Schimb 3: (program de noapte): lucrează vineri si sâmbăta program de 8 ore (23.-7.)
- Schimb 4:liber duminica si luni .
Apoi se repeta :
- Schimb 1: lucrează - marți si miercuri program de 8 ore(7.-15.),
- Schimb 2: lucrează joi si vineri program de 8 ore(15.-23.).
- Schimb 3: (program de noapte): lucrează sâmbăta si duminica program de 8 ore (23.-7.)
- Schimb 4:liber luni si marți liber.
In varianta in care ai concediu legal sau medical ,si acele zile pica sâmbăta duminica ,ești obligat sa i-ți faci cerere de concediu pe zilele de weekend.
Menționez ca nu s-a făcut nici un act adițional la contractul individual de munca,nu s-au consultat angajații ,aceasta trecere la patru schimburi facandu-se treptat pentru a nu încinge spiritele.
Menționez ca nu este unitate de producție cu foc continuu.
Este legal?

Va rog frumos sa mă lamuriti cum stau lucrurile cu acest sistem de lucru in 4 schimburi dacă, sunt respectate durata timpului de munca si timpului de odihna .NU ni s-a adus la cunoștința in contractul individual de munca si nici prin alte mijloace ,suntem puși în fata faptului împlinit.

Va mulțumesc ! #-o :hammer:
Sesizati ITM-ul.