avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termenul de depunere a unui raspuns la intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termenul de depunere a unui raspuns la intampinare

Buna seara.
Am primit o citatie de la judecatorie prin care suntem obligati de a depune raspuns la intampinare in termen de 10 zile de la data primirii citatiei.
Am primit aceasta citatie in data de 26.08.2014.
Imi puteti spune cu exactitate, pana in ce data inclusiv se poate depune raspunsul la intampinare?
Multumesc.
Pana pe 08.09.2014 , inclusiv, aveti posibilitatea de a depune raspunsul la intampinare.
Eu zic ca 05 sept. e ultima zi.
Domnule Consilier Juridic eu cred ca ati gresit Data corecta ultima zi este pina in data de 05.09.2014

Data de 26.08.2014 este data de pe stampila sau este data cind ati primit-o dumneavoastra
Daca pe stampila are data de 26.08.2014 atunci pina in data de 05.09.2014

Ultima modificare: Marți, 2 Septembrie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Eu nu cred ca am gresit . Cititi prevederile Codului de procedura civila :
Art. 181- Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
1. când termenul se socoteşte pe ore, acesta începe să curgă de la ora zero a zilei următoare;

2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;

3. când termenul se socoteşte pe săptămâni, luni sau ani, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an. Dacă ultima lună nu are zi corespunzătoare celei în care termenul a început să curgă, termenul se împlineşte în ultima zi a acestei luni.

(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.



Ultima zi apreciez si eu ca este pe 05 septembrie a.c., adica vinerea aceasta! Este bine sa va grabiti pentru ca daca nu depuneti intampinare veti fi decazut din dreptul de a propune probe si a invoca exceptii referitor la cererea introductiva de instanta!

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza termenul de 10 zile de la data comunicarii ... Frigioiu52 Frigioiu52 Cum se calculeaza termenul de 10 zile de la data comunicarii avand in vedere ca stampila postei (data primirii) este 22 Decemberie 2022 iar termenul este de 10 ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza termenul de 10 zile de depunere la instanta a unui raspuns? cristiannegru cristiannegru - la data de 03.06.2014 am primit de la instanta o Comunicare a unei Intampinari in care mi se spune ca trebuie sa formulez un Raspuns in Termen de 10 ... (vezi toată discuția)
Termen 10 zile raspuns intampinare allview777 allview777 Buna. In data de 27.05.2015 am primit o adresa prin care Tribunalul mentioneaza ca in 10 zile trebuie sa raspund la Intampinare! Acesta data cade in ziua de ... (vezi toată discuția)