Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termenul de depunere a unui raspuns la intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termenul de depunere a unui raspuns la intampinare

Buna seara.
Am primit o citatie de la judecatorie prin care suntem obligati de a depune raspuns la intampinare in termen de 10 zile de la data primirii citatiei.
Am primit aceasta citatie in data de 26.08.2014.
Imi puteti spune cu exactitate, pana in ce data inclusiv se poate depune raspunsul la intampinare?
Multumesc.
Pana pe 08.09.2014 , inclusiv, aveti posibilitatea de a depune raspunsul la intampinare.
Eu zic ca 05 sept. e ultima zi.
Domnule Consilier Juridic eu cred ca ati gresit Data corecta ultima zi este pina in data de 05.09.2014

Data de 26.08.2014 este data de pe stampila sau este data cind ati primit-o dumneavoastra
Daca pe stampila are data de 26.08.2014 atunci pina in data de 05.09.2014

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Eu nu cred ca am gresit . Cititi prevederile Codului de procedura civila :
Art. 181- Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
1. când termenul se socoteşte pe ore, acesta începe să curgă de la ora zero a zilei următoare;

2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;

3. când termenul se socoteşte pe săptămâni, luni sau ani, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an. Dacă ultima lună nu are zi corespunzătoare celei în care termenul a început să curgă, termenul se împlineşte în ultima zi a acestei luni.

(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.

Ultima zi apreciez si eu ca este pe 05 septembrie a.c., adica vinerea aceasta! Este bine sa va grabiti pentru ca daca nu depuneti intampinare veti fi decazut din dreptul de a propune probe si a invoca exceptii referitor la cererea introductiva de instanta!