Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie

Buna ziua,
Mama mea nu mai lucreaza de 6 ani (a fost data in somaj apoi nu a mai gasit un loc de munca din cauza varstei).
In acest moment s-a ivit posibilitatea unui loc de munca part time (4 ore / zi) cu slariul minim pe economie aferent acestui program de lucru.
In momentul in care se va calcula pensia se va lua in seama salariul full time sau si acesta part time?
Multumesc!
1. Pentru stagiul de cotizare la pensie perioada lucrata cu part-time nu difera de perioada lucrata cu full-time.

2. - Pentru calculul punctajului la pensie se au in vedere numai veniturile lunare si contributiile pentru pensie platite.
- Este vorba de veniturile obtinute prin contractul individual de munca part-time.
Multumesc pentru raspuns!
Mama mea s-a nascut pe 04.12.1960 si are stadiu de cotizare de 34 ani la grupa II.
Acum 6 ani a fost data in somaj de care a beneficiat un an de zile.
De atunci nu a mai avut un loc de munca contractual (nu a mai cotizat in niciun fel).
Va rog sa-mi spuneti daca un job part time (cu salariul minim pe economie aferent) ii va fi de folos la calculul pensiei sau daca o va afecta. Cum este mai bine, sa ramana cu cei 34 ani sau sa-i creasca cu un job part time?
La ce varsta se poate pensiona cel mai devreme?
Orice stagiu de cotizare in plus conduce la cresterea cuantumului pensiei.
Grupa II-a de munca a fost pana la 31/03/2001.
Clarificati:
Cati ani de grupa II-a are si procentul(pana la 31/03/2001).
In ce conditii a lucrat dupa 01/04/2001:
-Speciale(ani luni si zile)
-Deosebite(ani,l,z).
-Normale(ani,l,z).
Vechimea totala de munca este 37 ani din care 34 cu grupa II.
Activitatea s-a desafurat pe aceeasi pozitie in aceeasi companie in tot acest timp.
Decembrie 1960 Noiembrie 2022 61/11

Nu poate sa aiba 34 de ani in grupa II-a.
Pote sa aiba 34 de ani in conditii deosebite.
Adica,Grupa II-a pana la 31/03/2001 iar incepand cu 01/04/2001 conditii deosebite.
Daca are 34 de ani in conditii deosebite,reducerea este de 7 ani si 6 luni din 61 de ani si 11 luni.
Limita de varsta la 54 de ani si 5 luni.