Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Text legislativ în vigoare care face trimitere la ...
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Text legislativ în vigoare care face trimitere la altele abrogate.

Concret este vorba de Ordinul Ministrului Justiției 1882/C/2011. Articolul 2, alin. 1, are următorul conținut: Avizarea tehnică a expertizei judiciare constă în recepţia tehnică a planului de amplasament şi delimitare a imobilului ce face obiectul expertizei şi se acordă în conformitate cu prevederile art. 9 alin. (3) lit. e) şi ale art. 13 alin. (3) lit. h) din Regulamentul de avizare, verificare şi recepţie a lucrărilor de specialitate din domeniul cadastrului, al geodeziei, al topografiei, al fotogrammetriei şi al cartografiei, aprobat prin Ordinul directorului general al ANCPI nr. 108/2010. iar articolul 3, alin. 2 conține: Planul de amplasament şi delimitare a imobilului se întocmeşte în conformitate cu prevederile Regulamentului privind conţinutul şi modul de întocmire a documentaţiilor cadastrale în vederea înscrierii în cartea funciară, aprobat prin Ordinul directorului general al ANCPI nr. 634/2006, cu modificările şi completările ulterioare.
Problema e că la data de 1 sept. 2014 cele două ordine au fost abrogate prin ordinul 700 al directorului general al ANCPI. Ce se întâmplă în acest caz? Rămân cele două texte valabile pentru cazul special expertizelor judiciare sau se aplică, după caz, prevederile noului regulament, intrat în vigoare prin același ordin 700?
In mod normal, ar trebui sa apara un ordin al MJ care sa faca referire la noul Regulament aprobat prin Ordin ANCPI nr. 700/ 2014 Probabil ca MJ nu a fost instiintat/ nu a pus viza pe noul ordin ANCPI, motiv pentru care se creaza astfel de situatii, fara iesire, de fapt.
Nu se poate face referire intr-un raport de expertiza, la ordine abrogate, decat daca raportul a fost intocmit inainte de data abrogarii.
In acelasi timp, avizarea tehnica a expertizei, dupa data abrogarii unui act normativ, nu se va putea face decat cu respectarea noului act normativ, aflat in vigoare la data avizarii.