avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

teren

cum pot sa indentific osuprafata [parcrla] intre mai multe parcele ca sa aflu exact limitele
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 23:55, 5 Septembrie 2014
Solicitati un extras de CF la OCPI.
Asta daca are cadastru !
Este obligatia proprietarului sa stie si sa arate limitele imobilului. La intocmirea cadastrului proprietarul completeaza si semneaza o declaratie in care primul punct este urmatorul "am indicat persoanei autorizate limitele imobilului, în vederea întocmirii documentaţiei cadastrale"
d_doinita a scris:

Asta daca are cadastru !
Este obligatia proprietarului sa stie si sa arate limitele imobilului. La intocmirea cadastrului proprietarul completeaza si semneaza o declaratie in care primul punct este urmatorul "am indicat persoanei autorizate limitele imobilului, în vederea întocmirii documentaţiei cadastrale"

Cred ca nu era vorba despre parcela proprie ci de cea a vecinului!

nucu$ a scris:



Cred ca nu era vorba despre parcela proprie ci de cea a vecinului!




Dar de ce l-ar interesa proprietatea vecinului??????? Nu ii incalca cumva proprietatea daca se preocupa de parcela sa? Si daca e vecin are o limita comuna cu el :yes:
Facem teorie.In practica, daca n-ai terenul intabulat, pentru a constata eventuale incalcari ale vecinilor deja intabulati, soliciti CF informare, pentru ca apoi sa procedezi in consecinta (granituire, pretentii, comparare titluri, etc). Degeaba declari orice expertului topo, acesta nu poate face lucrarea decat conform semnelor din teren si eventual solicita declaratii de acceptare de la vecini (greu de presupus a fi acceptabile)!

Alte discuții în legătură

Cadastrare elafinta elafinta Buna ziua! am o intrebare legata de cadastrare. In 2004 am cumparat un teren arabil in extravilan, de 2000 mp (10 m/200m) de la o persoana care avea doar titlu ... (vezi toată discuția)
Contract -vanzare cumparare din1998,este intabulat? nicobunea nicobunea sunt proprietara unui teren ,,finat ''cumparat in 1998 si as dori sa-l vand acum,intrbarea mea:daca pe contract scrie ...parcela topo ...descrisa si ... (vezi toată discuția)
Recunoastere limite propietate inscrisa la cadastru: in zona ... mateiz mateiz Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie: In zona ... mateiz Utilizator 11:45, 14 Noiembrie 2022 Buna ziua, va rog sa ma ajutati in ... (vezi toată discuția)