Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

teren

cum pot sa indentific osuprafata [parcrla] intre mai multe parcele ca sa aflu exact limitele
Solicitati un extras de CF la OCPI.
Asta daca are cadastru !
Este obligatia proprietarului sa stie si sa arate limitele imobilului. La intocmirea cadastrului proprietarul completeaza si semneaza o declaratie in care primul punct este urmatorul "am indicat persoanei autorizate limitele imobilului, în vederea întocmirii documentaţiei cadastrale"
d_doinita a scris:

Asta daca are cadastru !
Este obligatia proprietarului sa stie si sa arate limitele imobilului. La intocmirea cadastrului proprietarul completeaza si semneaza o declaratie in care primul punct este urmatorul "am indicat persoanei autorizate limitele imobilului, în vederea întocmirii documentaţiei cadastrale"

Cred ca nu era vorba despre parcela proprie ci de cea a vecinului!

nucu$ a scris:

Cred ca nu era vorba despre parcela proprie ci de cea a vecinului!

Dar de ce l-ar interesa proprietatea vecinului??????? Nu ii incalca cumva proprietatea daca se preocupa de parcela sa? Si daca e vecin are o limita comuna cu el :yes:
Facem teorie.In practica, daca n-ai terenul intabulat, pentru a constata eventuale incalcari ale vecinilor deja intabulati, soliciti CF informare, pentru ca apoi sa procedezi in consecinta (granituire, pretentii, comparare titluri, etc). Degeaba declari orice expertului topo, acesta nu poate face lucrarea decat conform semnelor din teren si eventual solicita declaratii de acceptare de la vecini (greu de presupus a fi acceptabile)!