Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda circulatie

Buna ziua,
In urma cu o luna condus peste limita de viteza intr-o localitate. Intrucat eram in interes de serviciu pe mai multe zile si nu aveam bani sa platesc in 48 ore, m-am inteles cu agentul sa nu semnez procesul verbal si sa-mi trimita procesul verbal de constatare acasa urmand ca un membru al familiei sa plateasca amenda in 48 ore. Azi(dupa o luna) am fost instiintat de o ruda, la care am locuit temporar si am avut carte de identitate la adresa respectiva, ca a gasit in cutia postala plicul cu P.V. cu amenda. Mentionez ca eu din anul 2012 am cartea de identitate pe o alta adresa si aceasta carte de identitate a fost prezentata si agentulu.i
Va rog sa-mi spuneti ce sa fac. As dori sa ma duc sa iau plicul sau nu, As dori sa scap de amenda si puncte de penalizare, asta daca exista o portita legala. Ma gandesc ca agentul a copiat gresit adresa din buletin si fiind alt judet in baza lor de date figuram la alta adresa. Va rog sa-mi raspundeti la tirlavirgil@yahoo.com

Multumesc pentru sfaturi
Buna seara,

solutia este foarte simpla, intrucat dvs. nu doriti sa achitati amenda, si doriti contestarea ei in instanta este reccmandat sa apelati la serviciile un avocat.

Succes!
In conditiile in care ati fost depistat in trafic circuland cu viteza mai mare decat cea permisa pe respectivul tronson,fiti sigur ca exista inregistrare radar,pe care,greu o puteti combate cu succes
Chiar daca intentionati sa nu ridicati PV,cu scopul neachitarii sanctiunii,politia va declina competenta recuperarii acesteia in favoarea autoritatii fiscale,care o va introduce la "debite in urmarire",urmand ca in impunerea fiscala din 2015 sa primiti exemplarul galben,respectiv va trebui sa achitati integral amenda
Analizati daca nu este mai eficient sa achitati jumatate din amenda in termen de 48 de ore de la comunicare si pe viitor ,fiti mai atent la viteza !