Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inregistrare aport la capital
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inregistrare aport la capital

Buna ziua, Aportul la capital se considera venit, atunci cand facem diferenta dintre incasari si plati din registrul de incasari si plati?

Cum procedez sa retrag aportul la capital si daca am voie inainte de a plati impozitul?
george-neagu, moderator
Din codul fiscal, art. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă
(1) Venitul net din activităţi independente se determină ca diferenţă între venitul brut şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea în partidă simplă, cu excepţia prevederilor art. 49 şi 50.
(3) Nu sunt considerate venituri brute:
a) aporturile în numerar sau echivalentul în lei al aporturilor în natură făcute la începerea unei activităţi sau în cursul desfăşurării acesteia;

Puteti retrage oricand si nu e conditionat cu plata impozitului pe venit.
george-neagu, moderator