Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire salariu- cuantum
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire salariu- cuantum

Buna ziua,

Aveti bunavointa de a ma ajuta/indruma unde pot afla un raspuns pentru urmatoarea problema:
In cazul in care un salariat are:
- patru adrese de poprire pe salariu,
- salariul minim pe economie si
- toti membrii dansului se afla in intretinerea sa (sotie si copil), se retine 30% din salariu net, sau 1/2?
Va multumesc anticipat.
Dacă sunt două sau mai multe popriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi 1/2 din venitul net al debitorului.
1/2.
Daca vrea sa i se retina mai putin, e nevoit sa depuna contestatie la executare pt ca nu poate decide angajatorul cat sa ii retina, el ii retine maximul legal.
Deci contestatie.
Am inteles!
Multumesc frumos pentru ajutor.
Sa aveti o zi cat se poate de buna...si o saptamana la fel!