Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Companie IT
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Companie IT

Buna ziua,

Doresc sa infiintez o companie IT, cu sediul in Romania, impreuna cu un roman si un strain. Am cautat pe internet, precum si pe forumul avocatnet, iar actele necesare cred ca sunt urmatoarele :

1. dovada rezervare denumire
2. act constitutiv
3. dovada sediu
4. specimen de semnatura pentru administrator ( probabil eu ) - la ONRC e gratis
5. cazier fiscal pentru mine si celelalt roman, iar pentru strain o declaratie pe propria raspundere ca nu are datorii pentru statul roman
6. copii de pe actele de identitate ale asociatilor . Daca eu sunt si administrator am nevoie de 2 ?
7. dovada depunere capital social
8. declaratie pe propria raspundere ca sunt indeplinite conditiile pentru a fi asociat/administrator. Din nou, daca sunt si administrator, va trebui sa completez 2 astfel de declaratii ?
9. aviz asociatie proprietari + vecini. Daca sediul este o casa pe numele meu, mai e nevoie de asa ceva?
10. cerere inregistrare. La ce se refera ? La inregistrarea in Reg Comertului ?
11. declaratie pe propria raspundere ca sunt indeplinite conditiile de autorizare
12. formular inregistrare fiscala

Alte intrebari :

a. Am vazut ca pe portalul ONRC exista cateva optiuni de inregistrare online a unei companii, precum si optiunea de verificare denumire ? Ma pot folosi de acestea sau mai bine vorbesc cu un avocat ?

b. Daca sediul social este in judetul Prahova, pot inregistra firma in Bucuresti ?

c. Este cineva care ma poate ajuta cu actele ? ( contra cost bineinteles ) .

d. Se poate infiinta compania fara un sediu ? ( caz in care angajatii se presupune ca vor lucra de acasa )

Multumesc frumos !
Kosmo, utilizator
raspunsuri pentru intrebari :

a- da , se poate , dar puteti discuta si cu un avocat :
b- da ,se poate sa aveti domiciliu in Prahova si societatea sa aiba sediu in Bucuresti , dar in acest caz va trebuii sa inchiriati un spatiu si sa declarati contractul :
c- puteti desemna o persona abilitata sa se ocupe de toate cele necesare...cost , undeva la 150-200 lei reprezentant deranjul persoanei respective :
d- orice companie trebuie sa aibe un sediu (fie el si in camp intr-o baraca)...cum am spus la puctul b .
La pct-ul b. Eu am domiciliul in Prahova, dar am si viza de flotant pentru Bucuresti ( sunt student in Bucuresti ). Ma refeream la sediul social. Poate fi in Prahova, dar firma sa fie inregistrata la registrul comertului din Bucuresti ?
da se poate si varianta asta , dar in Prahova trebuie declarat ca punct de lucru , urmand aceeasi pasi : inchiriere spatiu sau daca deja aveti o locuinta , depusa o copie dupa actul de proprietate la dosar ...etc...etc , sediul social fiind deja in Bucuresti .
ContSters324606, utilizator
Multumesc pentru informatiile oferite pana acum !
Nu am auzit pana acum denumirea de "punct de lucru". Singura cladire va fi cea din Prahova ( o casa pe numele meu ). Sa inteleg ca in acest caz o sa mai am nevoie de o cladire/casa/camera inchiriata in Bucuresti ? Asa mai bine inregistrez firma direct in Prahova si nu ma mai complic.
cel mai simplu faceti sediul direct in Prahova, si economisiti o gramajoara frumusica de banuti.
referitor la punctul de lucru sau sediul secundar, gasiti informatii mai jos :

[ link extern ]
intre teritoriile administrative ale Romaniei , este o diferenta de taxare si impozitare...drept urmare taxele si impozitele nu sunt pe aceeasi linie. In Bucuresti este mai scump ca in Constanta sau in Prahova....