avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Companie IT
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Companie IT

Buna ziua,

Doresc sa infiintez o companie IT, cu sediul in Romania, impreuna cu un roman si un strain. Am cautat pe internet, precum si pe forumul avocatnet, iar actele necesare cred ca sunt urmatoarele :

1. dovada rezervare denumire
2. act constitutiv
3. dovada sediu
4. specimen de semnatura pentru administrator ( probabil eu ) - la ONRC e gratis
5. cazier fiscal pentru mine si celelalt roman, iar pentru strain o declaratie pe propria raspundere ca nu are datorii pentru statul roman
6. copii de pe actele de identitate ale asociatilor . Daca eu sunt si administrator am nevoie de 2 ?
7. dovada depunere capital social
8. declaratie pe propria raspundere ca sunt indeplinite conditiile pentru a fi asociat/administrator. Din nou, daca sunt si administrator, va trebui sa completez 2 astfel de declaratii ?
9. aviz asociatie proprietari + vecini. Daca sediul este o casa pe numele meu, mai e nevoie de asa ceva?
10. cerere inregistrare. La ce se refera ? La inregistrarea in Reg Comertului ?
11. declaratie pe propria raspundere ca sunt indeplinite conditiile de autorizare
12. formular inregistrare fiscala


Alte intrebari :


a. Am vazut ca pe portalul ONRC exista cateva optiuni de inregistrare online a unei companii, precum si optiunea de verificare denumire ? Ma pot folosi de acestea sau mai bine vorbesc cu un avocat ?

b. Daca sediul social este in judetul Prahova, pot inregistra firma in Bucuresti ?


c. Este cineva care ma poate ajuta cu actele ? ( contra cost bineinteles ) .


d. Se poate infiinta compania fara un sediu ? ( caz in care angajatii se presupune ca vor lucra de acasa )


Multumesc frumos !
Ultima modificare: Duminică, 7 Septembrie 2014
Kosmo, utilizator
Cel mai recent răspuns: Legal to Business , Consilier juridic 17:12, 9 Septembrie 2014
raspunsuri pentru intrebari :

a- da , se poate , dar puteti discuta si cu un avocat :
b- da ,se poate sa aveti domiciliu in Prahova si societatea sa aiba sediu in Bucuresti , dar in acest caz va trebuii sa inchiriati un spatiu si sa declarati contractul :
c- puteti desemna o persona abilitata sa se ocupe de toate cele necesare...cost , undeva la 150-200 lei reprezentant deranjul persoanei respective :
d- orice companie trebuie sa aibe un sediu (fie el si in camp intr-o baraca)...cum am spus la puctul b .
La pct-ul b. Eu am domiciliul in Prahova, dar am si viza de flotant pentru Bucuresti ( sunt student in Bucuresti ). Ma refeream la sediul social. Poate fi in Prahova, dar firma sa fie inregistrata la registrul comertului din Bucuresti ?
da se poate si varianta asta , dar in Prahova trebuie declarat ca punct de lucru , urmand aceeasi pasi : inchiriere spatiu sau daca deja aveti o locuinta , depusa o copie dupa actul de proprietate la dosar ...etc...etc , sediul social fiind deja in Bucuresti .
Ultima modificare: Duminică, 7 Septembrie 2014
ContSters324606, utilizator
Multumesc pentru informatiile oferite pana acum !
Nu am auzit pana acum denumirea de "punct de lucru". Singura cladire va fi cea din Prahova ( o casa pe numele meu ). Sa inteleg ca in acest caz o sa mai am nevoie de o cladire/casa/camera inchiriata in Bucuresti ? Asa mai bine inregistrez firma direct in Prahova si nu ma mai complic.
cel mai simplu faceti sediul direct in Prahova, si economisiti o gramajoara frumusica de banuti.
referitor la punctul de lucru sau sediul secundar, gasiti informatii mai jos :

[ link extern ]
intre teritoriile administrative ale Romaniei , este o diferenta de taxare si impozitare...drept urmare taxele si impozitele nu sunt pe aceeasi linie. In Bucuresti este mai scump ca in Constanta sau in Prahova....

Alte discuții în legătură

Infiintare firma- comert electronic- flori krompaczki krompaczki Buna ziua, Doresc sa infiintez o firma bazata pe comertul electronic cu plante si flori, de preferinta un SRL. In ultima vreme m-am tot informat legat de ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma intr-un judet, punct de lucru alt judet gianina stanescu gianina stanescu Buna seara, As dorii sa deschid o firma cu sediul social in judetul DB si un punct de lucru in PH. Spatiu pt punctul de lucru va fi inchiriat. Nelamurimea ... (vezi toată discuția)
Inregistrare societate tip srl Nina1 Nina1 Ce documente sunt necesare pentru inregistrare sediul societate tip srl? Cu stima (vezi toată discuția)