Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stagiul militar se calculeaza ca si vechime in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stagiul militar se calculeaza ca si vechime in munca???

Stagiul militar se calculeaza ca si vechime in munca???
Este stagiu asimilat ,se ia in considerare la vechimea in munca dar nu constituie perioada contributiva.
Despre ce perioada este vorba?

Art. 20-Legea 3/1977
(2) Constituie vechime in munca si timpul in care o persoana incadrata in munca si-a intrerupt activitatea deoarece:
a) a indeplinit serviciul militar in termen, a fost concentrata, mobilizata sau in prizonierat;

Art. 49-Legea nr. 263/2010:
(1) În sistemul public de pensii se asimileazã stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
.....
c) a satisfãcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilitã, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;