Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme acoperis bloc

Buna ziua!
In 2012 am contractat o firma pentru repararea acoperisului, cu care am incheiat un contract pentru prestari de servicii, am facturi, chitante tot.
Prin contract s-au angajat ca avem garantie la lucrarea efectuata 10 ani.
In 2013 atat eu , cat si vecinii am inceput sa avem diverse pete pe tavan. Au venit o singura data si "au reparat" acoperisul astfel incat sa nu ii mai ploua unui vecin in casa, la restul doar s-a patat tavanul.
Am reparat tavanul in interior si din nou in acest an, 2014 , avem pete , drept urmare se infiltreaza pe undeva apa , la fel au si vecinii.
Am incercat sa ii sun , dar intra casuta vocala, i-am cautat la sediu, dar nu este nimeni acolo niciodata, asa ca le-am trimis o notificare prin posta, cu confirmare de primire prin care le-am solicitat sa isi respecte clauzele contractuale, dar nici asa nu am avut succes, deoarece mi s-a intors notificarea inapoi.
Am verificat (pe anaf si registrul comertului) si firma inca are activitate, dar nu reusesc sa dau de cineva.
Cum i-as putea da in judecata? sau care imi sunt drepturile in aceasta situatie?
Contractul de prestari serv este incheiat intre firma si mine, locatarii au fost de acord cu lucrarile, i-am gasit intamplator , am cautat in ziar o firma si i-am sunat #-o .
Va multumesc!
In prima faza puteti face o reclamatie la ANPC, in baza contractului de prestari-servicii incheiat intre dvs. si respectiva firma, la care anexati notificarea revenita la expeditor. Ulterior, daca nu se va rezolva situatia pe aceasta cale, puteti promova o actiune in instanta impotriva firmei respective, mai cu seama ca ati efectuat cercetari la ANAF si Registrul Comertului si ati constatat ca figureaza cu activitate inca. Succes!