Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... FIŞA de identificare a factorilor de risc profesional
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

FIŞA de identificare a factorilor de risc profesional

Cine întocmește fișa de identificare a factorilor de risc profesional conform HG nr. 355/ 2007 privind supravegherea stării de sănătate a lucrătorilor?
Fișa de identificare a factorilor de risc profesional se intocmeste conform Legii 319/2006.
Daca va uitati cu atentie pe modelul de Fisa de identificare a factorilor de risc profesional din HG 355/2007, veti vedea ca aceasta trebuie semnata de lucratorul desemnat/serviciul intern de prevenire si protectie si de angajator. Deci, Fisa se completeaza de catre lucratorul desemnat/serviciul intern de prevenire si protectie.
Anexa 3 la Normele metodologice de aplicare a Legii ssm, aprobate prin HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza obligativitatea semnarii fisei de identificare a factorilor de risc de catre angajator. Fisa poarta data semnarii.
Cine o intocmeste (lucratorul desemnat, seful serv.intern de prevenire si protectie, etc.) este in functie de reglementarile interne ale firmei, stabilite prin organigrama firmei.
Respectiva fisa se intocmeste avand in vedere Materialul privind evaluarea riscurilor in cadrul firmei. Fisa se refera strict la riscurile profesionale de la locul de munca/ postul de lucru pentru care se solicitata examinarea medicala a lucratorului, avandu-se in vedere inclusiv riscurile generale existente la nivel de firma.
gigipopa, unde ati vazut Fisa de identificare a factorilor de risc profesional in Norme ? Anexa 3 din Norme se refera la cerificatul constatator in baza declaratiei pe proprie raspundere. Fisa este reglementata de HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor si contine atat semnatura lucratorului desemnat/SIPP cat si a angajatorului.
Corect este anexa 2 din HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare.
In fisa de identificare a factorilor de risc apare si semnatura celui care intocmeste fisa respectiva, dar cel care are responsabilitatea in fata legii pentru corectitudinea riscurilor identificate/ bifate este angajatorul.
Daca cel care intocmeste fisa o face cu greseli, poate fi sanctionat doar administrativ de catre angajator, conform prevederilor din ROI al firmei.