Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pe factura pentru clienti din UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pe factura pentru clienti din UE

Un SRL neplatitor de TVA in Romania, presteaza servicii in tarile UE. SRL-ul a obtinut cod special de TVA (declaratia 91) si s-a inscris in ROI (decl. 95).

La eliberarea facturilor catre clienti din UE se disting trei situatii:

1. Clientul este platitor de TVA in tara lui. In acest caz, factura va contine coloana de TVA cu TVA 0% sau nu? Factura contine codul special de TVA al furnizorului si codul de TVA al beneficiarului? Ce mentiune se face in factura relativ la TVA?

2. Clientul din UE nu este platitor de TVA si nu dispune de un cod special de TVA. In acest caz, factura va contine coloana de TVA cu TVA 0% sau nu? Ce coduri fiscale trebuie trecute pe factura? Codul meu special de TVA sau codul CUI? Codul fiscal al clientului?Ce mentiune se face in factura relativ la TVA?

3. Clientul din UE nu este platitor de TVA, dar dispune de un cod special de TVA. In acest caz, factura va contine coloana de TVA cu TVA 0% sau nu? Ce coduri fiscale trebuie trecute pe factura? Codul meu special de TVA sau codul CUI? Codul lui special de TVA sau codul fiscal (echivalentul CUI-ului)? Ce mentiune se face in factura relativ la TVA?

Ce declaratii trebuie completate in fiecare dintre cele trei situatii?

In cazul in care clientul este persoana neimpozabila din UE, trebuie sa facturez cu TVA 24%? Ce coduri fiscale trebuie trecute in factura? CUI-ul meu? Ce cod trec pentru el? Ce mentiuni fac in factura?
traian_an, utilizator
(1) Daca partenerul din U.E. este platitor se factureaza fara T.V.A. (taxare inversa).

(2) Daca partenerul din U.E. este neplatitor se factureaza cu T.V.A. (24%).

(3) Daca partenerul din U.E. este neplatitor, dar detine un cod special ca si dvs., se factureaza cu T.V.A. (24%).
Iulian MANEA, Contabil
Iulian Manea a scris:

(1) Daca partenerul din U.E. este platitor se factureaza fara T.V.A. (taxare inversa).

(2) Daca partenerul din U.E. este neplatitor se factureaza cu T.V.A. (24%).

(3) Daca partenerul din U.E. este neplatitor, dar detine un cod special ca si dvs., se factureaza cu T.V.A. (24%).

Raspunsul de la punctul 1 il inteleg; in schimb, pentru raspunsurile de la punctele 2 si 3 nu am o justificare in CF (sa ne intelegem: nu contest raspunsurile...). De asemenea, nu am aflat care sunt codurile care trebuie trecute pe facturi si care sunt mentiunile necesare.

Cum facturez catre persoanele neimpozabile, UE si non-UE?
Buna ziua,

ART. 153^1 Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziţii intracomunitare sau pentru servicii
(1) Are obligaţia să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol:
b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;

Pentru prestarile de servicii intracomunitare discutia este ceva mai lunga pentru ca trebuie, mai intai, stabilit locul prestarii.
Consideram regula generala :
ART. 133 Locul prestării de servicii
(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acţionează ca atare este locul unde respectiva persoană care primeşte serviciile îşi are stabilit sediul activităţii sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana îşi are sediul activităţii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primeşte serviciile. În absenţa unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primeşte aceste servicii îşi are domiciliul stabil sau reşedinţa obişnuită.

Avand in vedere ca societatea nu este platitoare de TVA in Romania, ci doar pe art 153^1, vom avea:

1) Factura se va emite fara TVA - cu mentiunea servicii neimpozabile in Romania cf art 133 alin(2) .Pe factura va fi inscris codul de tva intracomunitar. Se depune declaratia 390.

2) Se emite factura fara tva, fara o mentiune speciala. Pe factura se mentioneaza CUI-ul societatii, nu codul de tva intracomunitar. Nu se declara in 390.

3) Este similar cu punctul 1.

dontuirina a scris:

Buna ziua,

ART. 153^1 Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziţii intracomunitare sau pentru servicii
(1) Are obligaţia să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol:
b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;

Pentru prestarile de servicii intracomunitare discutia este ceva mai lunga pentru ca trebuie, mai intai, stabilit locul prestarii.
Consideram regula generala :
ART. 133 Locul prestării de servicii
(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acţionează ca atare este locul unde respectiva persoană care primeşte serviciile îşi are stabilit sediul activităţii sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana îşi are sediul activităţii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primeşte serviciile. În absenţa unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primeşte aceste servicii îşi are domiciliul stabil sau reşedinţa obişnuită.

Avand in vedere ca societatea nu este platitoare de TVA in Romania, ci doar pe art 153^1, vom avea:

1) Factura se va emite fara TVA - cu mentiunea servicii neimpozabile in Romania cf art 133 alin(2) .Pe factura va fi inscris codul de tva intracomunitar. Se depune declaratia 390.

2) Se emite factura fara tva, fara o mentiune speciala. Pe factura se mentioneaza CUI-ul societatii, nu codul de tva intracomunitar. Nu se declara in 390.

3) Este similar cu punctul 1.

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsuri! Am uitat situatia in care partenerul este platitor de TVA, dar codul lui fiscal nu se regaseste in VIES. In acest caz cum se factureaza (cu TVA sau fara), ce cod trec pe factura si ce mentiune fac?

Banuiesc ca pentru persoanele din RO (impozabile sau neimpozabile), pentru persoanele neimpozabile din UE, cat si pentru persoanele impozabile si neimpozabile non-UE, se factureaza fata TVA, trec CUI-ul si mentionez "Neimpozabil cf. art. 152 din codul fiscal" (pentru RO), respectiv "Neimpozabil in Romania, cf. art. 152 din codul fiscal din Romania" (pentru UE si non-UE). Este corect?

Multmesc!
traian_an, utilizator
Sa fie corecte raspunsurile mele sau celelalte? Poate nici unele nici altele. Sau poate toate.

Logica se gaseste in modul de organizare al U.E. legat de liberul schimb si, in context, s-a introdus taxarea inversa, cum i se zice la noi, sau facturarea fara T.V.A. Adica, nu conteaza unde se produce ci, asa cum e acest impozit facut, consumatorul final plateste.

Da, de aici pleaca neintelegerea. Pe circuitul T.V.A. orice intermediar neplatitor este considerat consumator final si i se factureaza cu T.V.A. de catre furnizor, pentru ca nu duce circuitul mai departe.