avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Autorizatie de munca cetatean strain non UE (medic)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Autorizatie de munca cetatean strain non UE (medic)

Mi s-a spus la Oficiul de Imigrari ca cetatenii straini non UE (necasatoriti cu cetateni romani) nu ar avea dreptul sa lucreze ca medici in Romania, datorita existentei unei legi speciale. Stie cineva despre ce lege este vorba si daca este adevarat? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:56, 14 Septembrie 2014
Art. 370 din Legea 95/2006:
Profesia de medic se exercită, pe teritoriul României, în condiţiile prezentei legi, de către persoanele fizice posesoare ale unui titlu oficial de calificare în medicină. Acestea pot fi:

a) cetăţeni ai statului român;
b) cetăţeni ai unui stat membru al Uniunii Europene, ai unui stat aparţinând Spaţiului Economic European sau ai Confederaţiei Elveţiene;
c) soţul unui cetăţean român, precum şi descendenţii şi ascendenţii în linie directă, aflaţi în întreţinerea unui cetăţean român, indiferent de cetăţenia acestora;
d) membrii de familie ai unui cetăţean al unuia dintre statele prevăzute la lit. b), aşa cum sunt definiţi la art. 2 alin. (1) pct. 3 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 102/2005 privind libera circulaţie pe teritoriul României a cetăţenilor statelor membre ale Uniunii Europene şi Spaţiului Economic European, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 260/2005;
e) cetăţenii statelor terţe beneficiari ai statutului de rezident permanent în România;
f) beneficiari ai statutului de rezident pe termen lung acordat de către unul dintre statele prevăzute la lit. b).


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile copiilor nascuti in italia cu domiciliul in romania mimi7736 mimi7736 Buna ziua. Ma intereseaza ce drepturi au copiii cu cetatenie italiana daca domiciliaza in Romania(sanitare.invatamant,etc.). Multumesc. (vezi toată discuția)
Permis de conducere Tavi2195 Tavi2195 Buna ziua! Am o intrebare, eu ca cetatean moldovean, de fapt am dubla cetatenie, as putea da de permis aici in Romania? Pe buletinul romanesc am adresa in ... (vezi toată discuția)
Decizie de impunere cass 2012 - renuntare la asigurare apetra apetra O ruda a primit prin posta decizie de impunere pentru plata CASS pentru anul 2012, 468 lei. Mentionez ca in ultimii 4 ani nu a apelat la serviciile sanitare de ... (vezi toată discuția)