Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acordare diurna
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acordare diurna

Buna ziua,

Imi poate spune cineva daca este legal sa primesc diurna pt. deplasare in strainatate doar cand ma intorc din delegatie?Am plecat pe 1 august si m-am intors pe 2 septembrie.....diurna am primit-o pe 10 septembrie...e corect? Multumesc.
In mod normal, salariatul care pleaca in delegatie primeste un avans care cuprinde diurna pentru zilele preconizate a fi plecat, plus alte cheltuieli care, se presupune, vor fi facute: cazare, masa etc. La intoarcere se face calculul cheltuielilor efectuate si se returneaza suma necheltuita sau se plateste diferenta platita in plus de salariat.

Insa, nu este interzis de nicio lege ca salariatul sa cheltuiasca din banii proprii si sa primeasca la sfarsit ce a cheltuit.
Ok, multumesc.....eu vorbeam de diurna platita salariatului ct. 625....deci, nu e grasit daca la intelegerea dintre angajat si patron primesc banii la intoarcere.
O alta intrebare e daca am voie sa declar cheltuieli privind masa si cazarea daca am primit diurna pt. ziua respectiva.
Potrivit Cod fiscal:

ART. 55 Definirea veniturilor din salarii
(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică şi următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
i) indemnizaţia şi orice alte sume de aceeaşi natură, primite de salariaţi pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, pentru partea care depăşeşte limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice. Aceste prevederi se aplică şi în cazul salariaţilor reprezentanţelor din România ale persoanelor juridice străine;

(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
g) indemnizaţiile şi orice alte sume de aceeaşi natură, primite de salariaţi, pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice, precum şi cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport şi cazare;

Norme:

ART. 55 al.4 g)

85. În categoria cheltuielilor de delegare şi detaşare se cuprind cheltuielile cu transportul, cazarea, precum şi indemnizaţia de delegare şi de detaşare în ţară şi în străinătate, stabilite în condiţiile prevăzute de lege sau în contractul de muncă aplicabil.

Potrivit HG nr. 518/1995 privind unele drepturi şi obligaţii ale personalului român trimis în străinătate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar

Art. 5. - (1) Personalului trimis în străinătate în condiţiile prezentei hotărâri i se acordă:
A. În străinătate:
a) o indemnizaţie zilnică în valută, denumită în continuare diurnă, în vederea acoperirii cheltuielilor de hrană, a celor mărunte uzuale, precum şi a costului transportului în interiorul localităţii în care îşi desfăşoară activitatea;

Art. 8. - (1) Personalul trimis în străinătate, în condiţiile prezentei hotărâri, beneficiază de 50% din diurna stabilită pentru ţara în care are loc deplasarea, potrivit categoriei în care se încadrează, în cazul în care cheltuielile pentru masă se suportă de către partenerii externi.

Deci nu vi se pot deconta cheltuieli cu masa de angajator daca ati primit diurna, in caz contrar, vi se impozita ca si salariu.
Ioan Petru Butariu, Contabil