Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Diurnele se impoziteaza?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Diurnele se impoziteaza?

Diurnele se impozeaza?
Diurna este o cheltuiala deductibila din punct de vedere fiscal, in limitele prevazute de codul fiscal.
ContSters109653, utilizator
Daca intrebi dpdv al angajatului, raspunsul este nu, conform Codului Fiscal art 55
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
g) sumele primite de angajaţi pentru acoperirea cheltuielilor de transport şi cazare a indemnizaţiei primite pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului. Sunt exceptate de la aceste prevederi sumele acordate de persoanele juridice fără scop patrimonial şi de alte entităţi neplătitoare de impozit pe profit peste limita de 2,5 ori indemnizaţia acordată salariaţilor din instituţiile publice;
Norme metodologice:

Art. 55 al.4 g)

85. În categoria cheltuielilor de delegare şi detaşare se cuprind cheltuielile cu transportul, cazarea, precum şi indemnizaţia de delegare şi de detaşare în ţară şi în străinătate, stabilită potrivit legii.

Dpdv al angajatorului a raspuns D-na Corina mai sus.

Conta Orasanu, Consultant fiscal
Avem angajati din alte localitati si dorim sa le dam diurna de 22,5 RON/zi. De asemenea as dori sa stiu daca noi trebuie sa le suportam cheltuielile de transport si cazare si unde se inregistreaza aceasta. De asemenea as mai dori sa stiu daca diurnele se inregistreaza in statul de plata sau nu.

Prin urmare diurna nu se impozeaza
In baza contractului care sta la baza lucrarii, a ordinelor de deplasare (stampilate),
(delegatii) puteti acorda diurna.
link util :

www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc pt raspuns, dar la intrebarea daca diurnele se introduc in statul de plata nu mi-ati raspuns. Presupun ca nu se introduc deoarece nu se impozeaza, e corect?