Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIE INTRETINERE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIE INTRETINERE

Buna ziua,
Sunt divortata de 3 ani, copilul a ramas in intretinerea tatalui eu platind pensie de intretinere. Incepand cu luna aprilie 2014 am incercat "o impacare" , timp in care am locuit si trait impreuna pana astazi. In aceasta perioada, respectiv aprilie- septembrie, nu am mai platit pensie de intretinere, dat fiind faptul ca am locuit impreuna nici el nu a mai pretins. Lucrurile nu s-au derulat bine si am decis sa ne despartim din nou!!! Doresc sa stiu, daca acum , ulterior acestei perioade, el, ex-sotul poate solicita retroactiv pensia de intretinere pentru lunile in care am convietuit??? Multumescmult!
atat timp cat ati fost obligata de instanta la plata pensiei de intretinere minor, sotul are dreptul sa solicite plata sumelor restante.
asa cum si dvs puteti face contestatie la executare daca face asta.